Apple ја лансира третата бета верзија на iOS 10 за програмерите

Јаболко

Малку по малку, компанијата со седиште во Купертино лансира нови бета верзии на бета верзијата на iOS 10, следната верзија на оперативниот систем на Apple за мобилни уреди што ќе пристигне заедно со претставувањето на новиот iPhone 7. Овој пат Apple го лансираше вчера трета бета верзија на iOS 10 само за програмери. Оваа нова бета верзија покрај подобрување на перформансите и стабилноста на системот, Додаде и разни подобрувања меѓу кои наоѓаме опција да го притиснеме копчето за отклучување на уредот, опција што на многу корисници не им се допадна поради страв дека толку многу со притискање на копчето за старт ќе се расипе, многу чест неуспех на iPhone, се чини дека тие се фиксираа барем во последните два модели што компанијата ги лансираше на пазарот.

Покрај третата бета верзија на iOS 10, Apple исто така ја објави третата бета верзија на watchOS 3 и tvOS 10, заедно со последната верзија на iOS 9.3.3 и последната верзија на OS X 10.11.6 El Capitan. Овде продолжуваме со детали за сите новости што Apple ги вклучи во оваа трета бета верзија за развивачите:

 • Од менито за пристапност можеме да спречиме iPhone да побара од нас да го притиснеме копчето Home за да го сториме тоа.
 • Кога додавате фотографии во апликацијата Messages, тие веќе се прикажуваат во правоаголна форма за да можат да ги изберат на посоодветен начин отколку во претходните бета-верзии, во кои беа прикажани во квадратна форма.
 • Различни грешки се коригирани во дизајнот на контролната табла на апликацијата HomeKit со која можеме да ја контролираме домашната автоматизација на нашиот дом или работен центар.
 • Одговорите од заклучениот екран се подобрени и повеќе не даваат толку многу проблеми како во првите бета-верзии.
 • При притискање на копчињата, уредот го емитува истиот звук на копчињата како и со првата бета верзија на iOS 10.
 • Кога го заклучуваме екранот, слушаме звук придружен со мала вибрација.
 • Апликацијата Активност веќе ни овозможува да ги споделуваме нашите спортски резултати.
 • Апликацијата што ја контролира нашата физичка активност, Салуд, доби мали естетски подобрувања.
 • Мали поправени грешки и подобрувања на перформансите воопшто.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.