Apple почнува масовно да ги брише апликациите во App Store

Јаболко

Пред неколку месеци ве известивме за најавата што ја објави Apple, во која изјави дека ќе започне да ги елиминира сите апликации што нема да бидат ажурирани за одредено време и кои исто така не се компатибилни со најновите верзии на оперативните системи на компанијата , како и терминалите. Па, чистката веќе започна. Во ова прво чистење Apple елиминира 47.300 апликации. Пред нејзината елиминација, програмерите беа предупредувани од Apple повикувајќи ги да ги ажурираат своите апликации и игри или да се придржуваат кон последиците што веќе се материјализирале.

избришани апликации-продавница за апликации

Според SensorTower, бројот на апликации отстранети во текот на месец октомври тој е за 238% повисок во споредба со претходниот месец. Игрите се оние кои се најмногу погодени од ова чистење, што претставува 28% од нив. Следно, апликациите кои се најмногу погодени одговараат на категориите Забава со 8,99%, Книги со 8,96%, Образование со 7% и Начин на живот со 6%. Ако редовно користите некоја од апликациите што се избришани во моментот, ќе можете да продолжите да ги користите без никаков проблем, но ако ја избришете од вашиот уред, повеќе нема да можете да ја преземате од продавницата за апликации.

Apple сака да одржува ред и ред во својата продавница за апликации за да не стане она што е моментално Play Store, каде што можеме да најдеме апликации кои не се ажурирани многу години и кои исто така не се компатибилни со сите големини на екранот, аспект што не им се допаѓа на повеќето корисници.

Според Епл, Момците од Купертино разгледуваат околу 100.000 XNUMX апликации секоја недела, помеѓу нови апликации или ажурирања и во моментов наскоро треба да достигне 2 милиони апликации и игри достапни на App Store. Со лансирањето на iOS 10, бројот на апликации што ни нудат налепници експоненцијално се зголеми, што придонесе многу за зголемување на бројот на апликации во App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.