Apple може да лансира iPad без граници следната година

iPad-pro

Пред неколку дена, аналитичарите на Баркли го објавија својот последен извештај поврзан со очекувањата на момците од Купетино. Овој последен извештај го наведува тоа Apple може да лансира нов iPad следната година, со што се потврди она што го објави Минг-Чи Куо, аналитичар во KGI Securities, пред неколку месеци. Според најновиот извештај на Баркли, до кој дојде „Бизнис инсајдер“, „Епл“ би можел да лансира нов 10,9-инчен „Ајпад“, кој би ги надополнил моделите 9,7 и 12,9, кои во моментов се дел од опсегот Pro, бидејќи овој нов модел би влегол во истиот опсег.

Но, очигледно не би била единствената новина што би ни ја донел овој нов iPad, но исто така ќе има иста големина на 9,7-инчниот iPad, но искористувајќи го најголемиот дел од предниот дел до нудат екран буквално без граници на 3 од неговите 4 страни.

За овој нов iPad, Apple ќе продолжи да се определува за LCD екрани наместо OLED, чија имплементација е планирана за 2018 година и пред се за iPhone, веќе ќе се види кога ќе стигнат до iPad. Пред неколку месеци Фокскон го презеде производителот на екранот Шарп, во еден потег да се обиде да ги исполни идните очекувања на Apple Во оваа смисла, иако засега се чини дека Samsung и LG имаат повеќе гласачки ливчиња за да го преземат производството на идните OLED екрани.

Од првиот модел на iPad, компанијата со седиште во Купертино не сакаше да лансира поголем iPad, сè до минатата година кога го лансираше iPad Pro. iPad со неверојатни одлики со која Apple сака да престанеме да користиме компјутери и да сториме сè со овој iPad, идеја што може да биде корисна за многу луѓе, но за оние кои го поминуваат денот пред компјутерот тоа не е можно.

Особено нема никаква смисла за Apple да лансира нов 10'9-инчен iPad формат Ја зголеми тековната големина на iPad Pro за еден инч, иако уредот останува со иста големина. Имајте на ум дека „Епл“ ги лансираше „Про“ моделите за да се обиде да му даде на пазарот на таблет компјутерот, бидејќи се продаваат помалку единици додека продажбата на компјутери повторно расте. Се чини дека ерата пост-компјутер помина за да стане ера пост-таблет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)