Apple официјално ги претставува новите iPhone 8 и 8 Plus

iPhone8

Јаболко продолжува со добро темпо на сите свои презентации и, без практично да не остават да дишеме, тие почнуваат да ја вжештуваат атмосферата во неговиот Главен со презентација на новиот iPhone 8 y 8 Плус, два терминали натоварени со новости, иако, како што можете да видите на сликата во заглавието на истиот пост, имаат идентичен дизајн со iPhone 7 и 7 PlusИ покрај промената на името, нешто што многу потенцијални купувачи на овој нов терминал сигурно нема да го сакаат.

Иако на прв поглед промените во дизајнот изгледаат многу малку, вистината е дека оваа нова генерација на iPhone има а грб направен од стакло. И покрај тоа, и покрај оваа новина, се чини дека американската компанија не сака да иновира премногу во однос на боите и ќе продолжат да бидат достапни во типична сребрена, светло сива и златна боја.

Навлегувајќи во малку повеќе детали и за да смири многу следбеници, се чини дека „Епл“ многу ги проучуваше можните реакции на употребата на стакло за задниот дел од својот терминал, тукушто беше објавено дека уредот е опремен со најтешкото стакло на пазарот. И покрај тоа, мораше да се развие цела низа инженерски ресурси за да се осигура дека iPhone 8 ќе остане водоотпорен.

Што се однесува до предниот дел на уредот, конечно овој многу специфичен модел ќе има а нов ретина HD-дисплеј True Tone кои ќе бидат опкружени со звучници и на горниот и на долниот дел кои, според самата американска компанија, се 25% помоќни од оние инсталирани во претходната генерација.

A11 Bionic

A11 Bionic, процесор 25% побрз и до 75% поефикасен во споредба со A10 процесорот што се користи во iPhone 7

Одејќи на ниво на хардвер, како што е вообичаено, наоѓаме нов чип, процесор кој е крстен за таа пригода како A11 Bionic и дека, благодарение на тоа што има 6 јадра, тој е способен да биде ништо помалку од а 25% побрзо и до 75% поефикасно отколку процесорот А10 што го користи iPhone 7. Како што веќе се шушкаше, конечно терминалот ќе има 3 GB RAM меморија, нешто што не се менува во однос на моделот во заминување.

Друг аспект каде работеле инженерите на Apple е развојот на А. нова камера за обете верзии на iPhone 8. Двата терминали, или нормалниот или моделот Плус, ќе имаат целосно нов сензор, целосно калибриран за да се користи со виртуелната реалност, чија главна новина е постигнување на некои фотографии со помалку бучава, нешто што ќе помогне да се добијат многу поостри снимки и особено попрофесионален изглед.

Конечно, потврдено е, за возврат, една од најголемите гласини на сите овие месеци и тоа е дека по долго чекање и иако голем дел од конкуренцијата веќе ја има оваа одлика, безжично полнење Достигнува и до iPhone 8 и до неговата верзија Plus, нешто што, како што е потврдено, поради хардверски ограничувања и неговиот дизајн, не можеше да се спроведе до сега.

iPhone 8 камера

Пристигнувањето на Face ID на новиот iPhone е потврдено

На ниво на софтвер, првите гласини се потврдени и конечно ќе ја има оваа необична верзија на iPhone Лична карта, систем способен да го препознае нашето лице дури и ако носиме очила, капа и дури и ако имаме поинаков изглед поради фактот што растеме долга коса, на пример.

Враќајќи се на камерата, таа ќе има софтверско ажурирање што ќе ни понуди можност да уживаме во нов режим на портрет целосно ажурирана, па дури и можност за рекорд во 4k на 60 fps, и во 1080 на 240 fps. Ова се должи, покрај новиот софтвер, и на големата моќ и капацитет при обработка на слики понудени од процесорот развиен од американската компанија.

Доколку сте заинтересирани да набавите iPhone 8 или негова варијанта со поголем дијаметар на екранот, iPhone 8 Plus, да ви кажам дека, како што е најавено, цената штом ќе стигнат на пазарот ќе започне од САД долар 699 за најмалата верзија на уредот и САД долар 799 за поголема верзија. Резервации може да се направат од 15 септември додека првите терминали ќе им бидат доставени на нивните сопственици од 22 септември. iOS 11 ќе биде достапна од 19 септември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.