Apple тврди дека iOS 10.2.1 ги поправа ненадејните исклучувања на iPhone 6 и 6s

Неколку недели, многу корисници имаат проблеми со батеријата на сите уреди од опсегот на iPhone 6, вклучувајќи ги и сите модели. Додека е точно тоа некои од нив имаа фабрички проблем во батериите и Епл отвори програма за замена за да ги промени без никаков трошок за корисникот, многу други гледаа дека траењето на батеријата на нивните уреди брзо се намалува. Другите, сепак, видоа како кога достигна полнење од 30%, уредот се исклучи и не се вклучи повторно сè додека не го поврзавме со извор на енергија.

Apple молчи пред непријатноста на корисникот, нешто што вознемири многу нејзини клиенти. Како што е објавено од TechCrunch, „Епл“ тврди дека најновата надградба на „iOS“, 10.2.1, го поправа овој проблем што влијаеше на голем број уреди, барем во 80% од нив. Очигледно проблемот се должи на лошата дистрибуција на енергијата на батеријата. Очигледно софтверот на овие уреди не ја дистрибуираше напојувањето добро на овој начин уредот нема друга опција освен да се исклучи со оглед на тоа што батеријата веќе се потроши.

Ова ажурирање исто така го реши проблемот со ненадејно исклучување на вашите уреди кога сè уште имате батерија, благодарение на ова ажурирање корисникот ќе може повторно да го вклучи без да го поврзе со полнач. Компанијата наведува доколку некој клиент продолжи да има проблеми со својот уред, треба да се јави во најблиската продавница на Apple за да може да се обиде да открие дали има дополнителен проблем што не е опфатен во оваа надградба. Во моментов Apple веќе го развива следното големо ажурирање на iOS, 10.3, ажурирање што ќе ни донесе голем број нови функции во форма на функции и нови режими за прилагодување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.