Apple регистрира патент за Touch ID на екранот

Допрете ID на екранот

Развој на нови технологии што малку по малку ги спроведуваат паметните телефони продолжува да расте. И иако на ниво на број на корисници на Андроид е лидер со години. Apple не престанува во напорите да го направи iPhone-от покомплетен верзија по верзија. Иновација што без сомнение, и според самите корисници, во последно време се забележува со неговото отсуство.

Надвор од подобрувањата во процесорот, софтверот и камерата, веќе има неколку верзии на iPhone без никакви забележителни новости. Вчерашниот вторник 17 тоа го знаевме од Купертино регистриран е патент поврзан со интеграција на Touch ID на екранот. И иако сè уште не е новина, тоа е нешто што може да добие мало подобрување во идните верзии на iPhone.

ID на лицето може да коегзистира со Touch ID за прв пат

Од бришење на iPhone на препознатлив и митски копче «дома», верзии од iPhone X тие престанаа да имаат технологија за препознавање отпечатоци. Безбедносен систем кој работел, и сè уште работи одлично на iPhone 8 и подоцна. Со новите паметни телефони целиот екран немаше простор за интегрирање на Touch ID.

Одлуката за отстранување на читачот на отпечатоци не го направи iPhone веќе несигурен. Наместо тоа, и ова ако беше аванс, новите верзии ќе ги имаа наречена технологија за препознавање на лице Лична карта. Постоечка технологија што Apple значително ја подобри за да биде „невозможно“ да се заобиколи. Дали има побезбедна и полесна лозинка за паметење од сопственото лице?

Лична карта

Факт е дека иако ID на лицето многу се допадна, и како што велиме тоа беше голем напредок, има и такви кои уште од првиот момент го промашија читачот на отпечатоци. Во одредени услови на слаба осветленост или сенка, препознавањето на лицето може да пропадне. Нешто што не се случува со читачот на отпечатоци. Затоа, веќе неколку години, оттогаш Apple работи на интегрирање на Touch ID на екранот.

Читач на отпечатоци под екран на следниот iPhone?

Со текот на годините можевме да видиме како Apple ги „позајмува“ постојните технологии и ги подобрува во своите. Јасен пример за ова е Самата лична карта. Препознавањето на лицето веќе се користеше на уредите пред Apple да го имплементира на iPhone X. Y успеа да го подобри не само фотографирање на нашето лице, туку извршување на целосно мапирање на нашето лице до 180º x 180º.

iPhone 12

Дали истото ќе се случи со Touch ID вграден во екранот? Гледаме како во моментов, уредите како Samsung S10 веќе го вклучуваат. И иако со релативно позитивна функционалност, читањето е ограничено на одредена област на уредот. Некои извори тврдат дека следниот iPhone ќе може да го чита нашиот отпечаток од прстите каде било на екранот. Како и да е, бидејќи Apple никогаш не открива податоци за своите патенти, ќе мора да почекаме додека iPhone 12 не стане реалност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->