Apple ја зголемува цената на iPad Pro поради недостаток на NAND меморија

Секоја година, кратко време по официјалното претставување на новите модели на iPhone, Apple веднаш повторно ја лансира Apple Online Store, затворена неколку часа пред презентацијата, и можеме да видиме како се намали цената на моделите презентирани минатата година, станувајќи одлична можност за сите оние луѓе кои не планираат да потрошат толку многу пари на iPhone.

Ова исто намалување се рефлектира и кога ќе се претстави нов модел на iPad или iPod touch, иако во овој случај претходниот модел исчезна целосно. Најновото ажурирање на веб-страницата на Apple ни покажува како iPad Pro ја зголеми својата цена за не помалку од 70 евра. Иако Apple не го потврди тоа, NAND спомените и нивниот недостаток се виновни за сето тоа.

Toshiba воведува SSD за бизнис

Неколку месеци разговаравме за проблемите со кои се соочуваат производителите при добивање на доволно меморија за складирање за нивните уреди. Apple се обидува да го реши овој проблем се обидуваше да ја освои компанијата Toshiba, еден од лидерите на пазарот заедно, се разбира, со Samsung. Но, неколку часа пред клучното значење вчера во кое беше претставен новиот iPhone, официјално беше потврдено дека Apple не бил во можност да ја добие оваа јапонска компанијаНаместо тоа, среќниот беше производителот на хард диск Western Digital.

Она што не го разбираме многу е бидејќи само iPad е под влијание на овој пораст поради сегашниот недостигОд iPhone 8 и iPhone 8 Plus, тие останаа со истите цени што претходно ни ги покажуваа iPhone 7 и iPhone 7 Plus. Поскапувањето од 70 евра на цената на iPad Pro е бес што нема да помогне продажбата на iPad да продолжи да се подобрува како и во последните години, особено по лансирањето на моделите Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.