AR Emoji на Samsung може да се користи за време на видео повици во иднина

За време на последниот MWC во Барселона, јужнокорејската компанија започна со работа AR Emoji за вашиот нов Samsung Галакси S9 y Galaxy S9 PlusДвата модели имаат апликација што ви овозможува да ги направите овие слатки персонализирани емотикони. Вистината е дека многумина рекоа дека ова е копија од „Анимаџи“ на „Епл“, но иако е точно дека тие се слични, тие се две многу различни работи.

Не е време да ги објасниме разликите меѓу нив, бидејќи ова е нешто што го видовме многу одамна, но сега излезе патентирана апликација на Patently Mobile, која зборува за AR Emoji на Samsung и можноста овие да се користат за воспоставување видео повик со други уреди на фирмата.

Нова апликација за видео повици

И за некое време, за да можете да го користите AR Emoji во видео повици, потребно е да имате предна камера со препознавање на лице во 3Д и во моментот Самсунг ја нема. Новата функција би пристигнала во не толку далечна иднина, можеби во следната верзија на Galaxy S10 или понова, но засега му треба софтвер и хардвер.

Добрата работа во врска со патентот објавена од Патентно мобилен е тоа што тој го покажува системот за користење на овие AR Emoji во кој било видео повик и ова го прави тонот на истиот да биде повесел. Точно е и дека емоџиите што се создаваат со Samsung Galaxy S9 и S9 Plus не се вистински како што би сакал некој, но тие се емотикони и затоа не мора да бидат совршена копија на нашето лице. Seeе видиме дали патентот напредува во блиска иднина и дали Samsung навистина ќе го спроведе во видео повици или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.