Blackberry може да го напушти светот на мобилните телефони или така велат некои

hnон-чен-капина

Во последниве месеци, исчезнувањето на Blackberry на пазарот на паметни телефони се слушаше погласно, вести што ќе влијаат на многу други Blackberry одамна е бренд поврзан со паметните телефони. Но, факт е дека бројките не укажуваат на добри резултати и во моментов тие имаат само 1% од пазарот на мобилни телефони.

Затоа многумина како мрежата на Телефон Арената зборуваат Blackberry може да се повлече од пазарот на мобилни телефони на 28 септември. Но Дали навистина ќе се случи такво нешто?

Хардверскиот оддел на Blackberry сочинува 65% од трошоците на компанијата

Досега знаевме само гласини и информации кои одат повеќе со заклучоци отколку со факти. Во моментов нема ништо за повлекување на Blackberry и дали има документи за кои се зборува непосредно лансирање на мобилен телефон ново со Android. Тотално контрадикторно се. Иако мора да се каже дека бројките навистина покажуваат катастрофа за компанијата.

Според Motley Fool, Blackberry има голем трошок во хардверската поделба, до тој степен што претставува 65% од вкупното трошење на Blackberry додека компанијата и нејзините мобилни телефони тие имаат само 1% од целиот пазар. Одделот за софтвер од своја страна создава големи приходи, но извршниот директор на компанијата веќе предупреди дека ќе го затвори одделот за хардвер доколку даде загуби, па оттука и гласините.

Јасно е дека деновите на Blackberry како голема марка во мобилниот свет завршија, но ако софтверската поделба навистина работи, многу се сомневам во Чен и остатокот од директорите на компанијата ја затвораат поделбатаИако ќе има промени, не се сомневам. И тие промени може да започнат со исчезнување на тастатурата, нешто што ќе се случи во следната Blackberry DTEK60, но Thereе има ли повеќе промени? Дали мислите дека Blackberry ќе ја затвори својата хардверска поделба? Дали денес би купиле мобилен телефон на Blackberry?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.