BlackBerry 10: Редизајниран, обновен и повторно измислен

Blackberry 10

Тука ви го покажуваме целосно соопштение за јавноста што ни го испрати Research In Motion Spain пред неколку минути во врска со презентацијата на Blackberry 10 што се одржа попладнево.

Платформата BlackBerry 10 започнува на два нови паметни телефони

Ватерло, ОН - BlackBerry® (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) денес ја лансираше BlackBerry® 10, редизајнираната, обновена и повторно измислена BlackBerry платформа што создава ново и уникатно искуство на мобилен компјутер. Достапно на два нови паметни телефони, способни за LTE, BlackBerry® Z10 (целосен допир) и BlackBerry® Q10 (допир со физичка тастатура) паметни телефони, напојувани со BlackBerry 10, овозможуваат побрзо, попаметно и неспокојот искуство од кој било друг. Друг BlackBerry паметен телефон што сте ги користеле претходно.

BlackBerry ги откри новите паметни телефони BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10 на истовремени настани во Newујорк, Торонто, Лондон, Париз, Дубаи и Јоханесбург.

„Денес е ден кога повторно замислената BlackBerry започнува целосно ново искуство со мобилната телефонија“, рече Торстен Хајнс, претседател и извршен директор на BlackBerry. „Воодушевени сме што воведуваме BlackBerry 10 на новите паметни телефони BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10, за да обезбедиме побрзо и попаметно искуство, постојано прилагодено на вашите потреби. Секоја одлика, секој гест и секој детал на BlackBerry 10 е дизајнирана да ве движи, продолжи да се движиш".

BlackBerry 10 нагласи

BlackBerry 10 е робусна и сигурна платформа која е флуидна и реагира. Има модерен дизајн и гест-базиран интерфејс, што го прави пронаоѓањето на сите елементи ветер. Тој е дизајниран да поддржува, учи и прилагодува на начинот на работа и споделување, со карактеристики како што се:

 • Сеприсутниот BlackBerry® Hub, кој е единствено место за управување со сите ваши разговори, било да се тие лични или деловни е-пошта, пораки BBM,, ажурирања или сигнали за социјални мрежи и можност за „ekиркање“ на BlackBerry Hub од каде и да било секогаш само гест далеку од она што навистина ти е важно.
 • BlackBerry® Flow, каде искуството на BlackBerry 10 сјае дозволувајќи им на одликите и апликациите да течат беспрекорно, помагајќи ви ефикасно и без напор да ја завршите тековната задача. На пример, можете да изберете учесник на состанок за да ги прегледате најновите чуруликам или вашиот профил на LinkedIn. Или малата верзија на сликата што ја направивте за да го активирате уредникот на слики и брзо да примените трансформација или филтер, а потоа веднаш споделете ја со вашите контакти.
 • Тастатура што ве разбира и прилагодува на вас, ги учи зборовите што ги користите и како ги користите, а потоа ви ги нуди за да можете побрзо и попрецизно да пишувате.
 • BBM (BlackBerry® Messenger), што ви овозможува да споделувате работи со луѓето што ви значат само за еден момент. BBM на BlackBerry 10 вклучува говорни и видео повици и ја воведува можноста за споделување на вашиот екран со друг BlackBerry 10 контакт.
 • BlackBerry® Balance ™ технологија, која елегантно ги одделува и обезбедува деловните податоци и апликации од лична содржина на BlackBerry уредите.
 • Time Shift, неверојатна карактеристика на фотоапаратот што ви овозможува да направите групна фотографија каде сите се смеат со отворени очи. Создавач на приказни, кој ви овозможува да соберете колекција на фотографии и видеа, заедно со музика и ефекти, за да создадете HD филм што можете веднаш да го споделите.
 • Новиот прелистувач BlackBerry 10, кој поставува индустриски репер за поддршка на HTML5 на паметните телефони, е неверојатно брз. Преместувањето надолу по страницата или зумирање на одреден дел се флуидни и прецизни процеси. Прелистувачот има многу напредни одлики, поддржува повеќе јазичиња, ви овозможува да прелистувате страници приватно, вклучува режим на читање и се интегрира во платформата за лесно споделување содржина.
 • BlackBerry® Запомнете, комбинирајќи белешки, задачи и повеќе во едно искуство. Тоа ви помага да ги организирате и управувате со информациите што ги имате на вашиот паметен телефон околу проекти или идеи, овозможувајќи ви да собирате содржина како што се веб-страници, е-пошта, фотографии, документи и други датотеки, а потоа како со список со обврски, тоа ви овозможува создадете задачи, доделете рокови и следете го вашиот напредок. Ако паметниот телефон BlackBerry 10 е поставен со работна сметка, Microsoft® Outlook® Tasks автоматски ќе се синхронизираат преку безжична врска со BlackBerry Запомнете. Ако имате поставена сметка Evernote со вашиот паметен телефон, BlackBerry Запомнете исто така ќе ги синхронизира работните книги Evernote.
 • Технологија BlackBerry® Safeguard, која помага да се заштити она што е важно за вас и за компанијата во која работите.
 • Интегрирана поддршка за Microsoft Exchange ActiveSync®, така што вашиот паметен телефон BlackBerry Z10 или BlackBerry Q10 може да се поврзе и управува лесно како и другите уреди ActiveSync на компанијата, или може да се обучи со BlackBerry® Enterprise Service 10 за да воспоставите пристап безбедна за вашата работа е-пошта, апликации и податоци „зад заштитен allид“ и да имаат корист од други безбедносни карактеристики и управување со мобилноста за компанијата.
 • BlackBerry® World ™ продавницата, која сега вклучува 70.000 BlackBerry 10 апликации и еден од најстариот каталози за музичка и видео содржина во денешниот мобилен свет, и каде повеќето филмови се појавуваат во продавницата истиот ден кога ќе излезат на ДВД. Покрај тоа, апликациите Facebook, Twitter, LinkedIn и Foursquare за BlackBerry 10 се претходно инсталирани и корисниците на BlackBerry 10 ќе имаат пристап до водечките апликации од целиот свет. Всушност, водечките светски обезбедувачи на апликации како Дизни, Циско, Форсквер, Скајп и Ровио се посветија на платформата.

„На Foursquare, ние сме многу возбудени што ја лансираме нашата нова апликација за BlackBerry 10 и продолжуваме да се развиваме на платформата“, рече Денис Кроули, ко-основач и извршен директор на Foursquare. „Нашиот тим ја изгради апликацијата за BlackBerry 10 и резултатот е импресивно искуство со Foursquare Explore, помагајќи им на луѓето ширум светот максимално да ја искористат својата локација.

„Воодушевени сме што toвездените војни на ryвездите на Angry Birds им ги донесовме на fansубителите на BlackBerry низ целиот свет“, рече Петри Јарвилехто, ЕВП на игри, во Ровио. „Тоа е одлична платформа што овозможува одлично гејмерско искуство, така што canубителите можат да ја искусат борбата со Бунтовничките птици против Царските свињи во целост!

„Донеси каде е мојата вода? и каде е мојот Пери? на BlackBerry 10 паметни телефони ќе воведат некои од најпопуларните мобилни игри на Дизни пред новата публика “, рече Тим О’Брајан, главен функционер за развој на бизнисот, Дизни игри. „Новата платформа BlackBerry 10 е возбудлива можност за проширување на мрежата на мобилни гејмери ​​на Дизни.

„Ние сме горди што ја проширивме технологијата на Cisco WebEx на платформата BlackBerry 10, овозможувајќи му на секој клиент со големина да се придружи, да гледа содржина и да остане во контакт со состаноците на WebEx од нивните паметни телефони BlackBerry 10“, рече Рај Госаин, потпретседател за управување со производи, „Облак соработка“ Апликации технолошка група, Cisco. „Нашите клиенти имаат пристап до можностите за соработка на Cisco, како што се инстант пораки и говорни преку IP повици и конференции на нивните паметни телефони BlackBerry, за да останат поврзани насекаде, во кое било време, со секого. RIM и Cisco работеа заедно за да развијат апликација што е лесна за употреба и одговара на потребите на нашите глобални клиенти. “

„Возбудени сме од нашите планови да го донесеме Skype до паметните телефони кои ја користат новата платформа BlackBerry 10“, рече Боб Розин, VP & GM за деловен развој на одделот за Microsoft за Skype. „Ние работиме тесно со BlackBerry за да осигураме дека Skype работи одлично на уредите BlackBerry 10. Ова ќе им овозможи на корисниците на BlackBerry 10 одлично искуство со Skype, вклучително и можност за правење бесплатни говорни и видео повици, испраќање пораки веднаш и текстуални пораки, споделување фотографии , видеа и датотеки и повик на фиксни телефони и мобилни телефони со ниски стапки на Skype ”.

BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10 паметни телефони

Новите паметни телефони BlackBerry 10 се стилски и карактеристични и се најбрзите и најнапредните паметни телефони BlackBerry досега. Тие имаат двојадрени процесори од 1,5 GHz со 2 GB RAM, 16 GB внатрешна меморија и слот за проширување на мемориската картичка. Тие вклучуваат најнови подобрувања во технологијата за пиксели и дисплеи со висока густина за прикажување јасни, остри и неверојатно живописни слики. И двајцата имаат микро HDMI излезна порта за презентации и напредни сензори како што се NFC (Near Field Communications) за поддршка на мобилни плаќања и размена на информации со само еден допир на паметниот телефон. Тие исто така имаат и отстранлива батерија.

Моделите BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10 ќе бидат достапни со оператори за поддршка на нивните соодветни мрежи 4G LTE или HSPA + и сите достапни модели вклучуваат поддршка за поврзување за да шетаат низ целиот свет. BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10 паметните телефони исто така ќе доаѓаат во црна или бела боја. За повеќе информации за новите паметни телефони BlackBerry Z10 и BlackBerry Q10, кои работат со моќност на BlackBerry 10, посетете ја страницата www.blackberry.com/капина10

Blackberry 10

 

Blackberry 10

 

Blackberry 10

 

Исто така, достапни од избрани оператори и продавачи ќе бидат низа додатоци за новите паметни телефони BlackBerry 10, вклучувајќи го и новиот BlackBerry® Mini стерео звучник, како и различни решенија за носење и полнење уреди, вклучувајќи уникатен полнач што ви овозможува да наполнете го уредот.батерија во подвижност.

Цените и достапноста

Имаме неколку клучни пазари низ целиот свет кои ги откриваат нивните цени и достапност денес, вклучувајќи ги Велика Британија, Канада и ОАЕ.

 • Во Велика Британија, BlackBerry Z10 ќе биде достапен од утре со месечни договори и при-пејд планови од EE, O2, Vodafone, Phones 4u, BT, 3UK и Carphone Warehouse. BlackBerry Z10 паметните телефони ќе бидат достапни со целосна субвенција преку конкурентни договори за месечна стапка. Цените ќе се разликуваат во зависност од операторот и продажниот партнер.
 • Во Канада, BlackBerry Z10 ќе биде достапен на 5 февруари. Цените ќе варираат според оперативниот партнер, но ќе се продаваат за приближно 149,99 УСД со 3-годишен договор.
 • Во ОАЕ, BlackBerry Z10 ќе биде достапен на 10 февруари. Цените ќе варираат според оперативниот партнер, но несубвенционираната цена ќе биде 2.599 AED.
 • Во САД, очекуваме BlackBerry Z10 да биде достапен кај повеќето оператори во март. Денес, американските превозници ќе започнат да ги објавуваат своите планови за претходна регистрација и цени.

Многу наши глобални партнери веќе започнаа или ќе започнат страници за регистрација и претходна нарачка денес.

Очекуваме првите глобални оператори да го лансираат BlackBerry Q10 во април. Announе објавиме нови информации за цените и достапноста, додека операторите го шират уредот низ целиот свет.

Повеќе информации - Спектакуларни слики на Blackberry Z10 во бело

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.