Dreame D9 Max, анализа на најновата роботска правосмукалка со високи перформанси

Роботските правосмукалки станаа еден од „задолжителните“ домови најприлагодени на најновите технологии. Тие претрпеа значителен развој и подобрувања и во перформансите и во резултатите што ги претворија во речиси независни елементи што го олеснуваат нашиот ден на ден.

Во овој момент Сонувај ме не можеше да го пропушти терминот, нудејќи добар број решенија со добра вредност за парите во оваа палета на технолошки производи. Го анализираме новиот Dreame D9 Max, роботска правосмукалка со високи перформанси и добри резултати, Дознајте кај нас и ќе можете да измерите дали навистина вреди да го купите или не.

Материјали и дизајн

Како и во други прилики и со останатите негови производи, Dreame означува пресвртница во дизајнот и квалитетот на изработка на своите производи во однос на другите, осигурувајќи дека неговата приспособена цена не е забележлива во однос на квалитетот. Се соочуваме со роботска правосмукалка со типични пазарни пропорции, обложувајќи се на димензии од 35 × 9,6 што би биле околу 3,8 килограми, Иако е точно дека термините за тежина во овие уреди не се премногу релевантни, бидејќи нема да ги носиме. Неговата цена ќе осцилира околу 299 евра во главните продажни места. Исто така доколку сакате дополнителен попуст можете да го искористите купонот СОНУВА 9 МАКС.

 • Димензии: 35 × 9,6 сантиметри
 • тежина: 3,8 кг
 • Достапни бои: Сјајно црно и сјајно бело
 • Комбинирана со правосмукалка и чистење

Има засилена централна четка на дното која комбинира различни технологии, како и една странична четка. На врвот ги наоѓаме трите главни копчиња за рачна контрола, сега класичната „грпка“ монтирани од сите роботи со ласерска технологија и прилагодување за резервоарот за вода. Од своја страна, резервоарот за нечистотија се наоѓа зад вратата во горниот дел, каде што обично се наоѓаат и во производите на Roborock и Dreame на редовна основа. Како што можете да видите од фотографиите, го анализиравме моделот во црно.

Главни технички карактеристики

Што се однесува до пакувањето, Dreame обично добро функционира овој дел, обезбедувајќи во оваа прилика едноставни, но неопходни елементи: Уред, база за полнење и напојување, странична четка, резервоар за вода со вклучен џогер, алатка за чистење (внатре во роботот, каде што е резервоарот за ѓубре) и упатство за употреба. Пропуштив ставка за замена, како што се повеќе џогери, филтер за замена или странична четка за замена.

Уредот има поврзување Wi-Fi, но како што обично се случува кај овие уреди, мора да имаме на ум дека ќе биде само компатибилен со мрежи од 2,4 GHz. Тоа, рече, наоѓаме систем од nLDS 3.0 Laser LiDAR навигација доста ефикасна, која ќе биде придружена од вашата Резервоар од 570 ml за нечистотија и 270 ml за вода или течност за чистење што сакаме да ја обезбедиме, доколку е компатибилна и со предметниот уред и со нашиот под, нешто за што треба претходно да се консултираме со прирачникот за инструкции.

Што се однесува до моќта на вшмукување, Dreame известува за овој про-модел 4000 Pascal, прилично висока и ефикасна моќност со оглед на споредбата со другите производи на најдобро ценетите ривалски брендови. Земајќи ја предвид наведената моќ на вшмукување, ќе најдеме испуштени звуци помеѓу 50db и 65db вкупно, што исто така го прави значително тивок роботски правосмукалка ако го земеме предвид овој специфичен дел. Бучавата ќе зависи повеќе од четирите различни нивоа на моќност со кои можеме да управуваме преку апликацијата.

Автономија и примена

Во однос на автономијата, уживаме во околу 5.000 mAh декларирано од брендот, ова ќе ни понуди чистење на околу 150 минути или до 200 метри, Факт што не успеавме да го потврдиме бидејќи немаме толку голема куќа (се надеваме), но пристигнува со околу 35% на крајот од чистењето. Прилично детално чистење, без пречекорување во минатото и кое ги исполнува перформансите што може да се очекуваат од овој тип на анализа на животната средина благодарение на мапирање на околината во 3D (преку LiDAR) извршено со сензорите. Во првото поминување, како што добро знаете, ќе биде нешто побавно, додека отсега ќе ги користи просторот и времето благодарение на научените информации.

 • Планирајте паметни рути
 • Создадете специфични мапи
 • Исчистете специфични простории
 • Исчистете ги областите по ваш вкус
 • Забранува пристап до одредени места

Имаме, како би можело поинаку, синхронизација со Амазон Алекса, така што секој ден ќе биде полесен ако едноставно го прашаме нашиот виртуелен дежурен асистент. Работата на синхронизација и управување со уредот ќе се врши преку апликацијата Mi Home достапна и за Андроид како да iOS. Ќе работи дури и кога не сме дома. Благодарам на нашиот паметен телефон и нашата сопствена апликација, можеме да го контролираме чистењето на домот од каде било, да пристапиме до мапирањето и да управуваме со областите за чистење.

Користени технологии и мислење на уредникот

Се среќаваме во Dream D9 Max главните технологии кои Dreame ги дизајнирал кај овие типови производи, како што се a систем за контрола на влажноста да управува со водата што се користи при чистење и да не го оштети паркетот, како и интелигентен систем за вшмукување Зголемување на теписи што ќе ги разликува теписите од тврдиот под за да го регулира интензитетот на правосмукалката.

 • Вклучува HEPA филтер со висока ефикасност.

Нашето искуство беше многу добро во однос на правосмукалката, со моќност, без бучава и добри рути дизајнирани преку скенерот LiDAR, како и секогаш, чистењето е повеќе влажна крпа што во одредени случаи може да создаде траги од влага на подот во зависност од материјал кој го сочинува, затоа препорачуваме да се консултирате со производителот. Можете да го набавите по цена која ќе се движи од 299 евра со конкретни понуди, станувајќи паметна опција во однос на нејзиниот сооднос квалитет/цена.

D9 Макс
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
299 a 360
 • 80%

 • D9 Макс
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Јануари 4 на 2022
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Вшмукување
  Уредник: 90%
 • Мапиран
  Уредник: 90%
 • Додатоци
  Уредник: 85%
 • Автономија
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 83%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Паметно мапирање и висока ефикасност
 • Добра вшмукување моќ
 • Низок шум и добри резултати

Contras

 • Чистењето понекогаш остава траги
 • Недостасува тоа што вклучуваат дополнителни елементи за замена
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.