Процесорот Samsung на Exynos 8895 може да работи на 4 GHz

Exynos

Откако корејската компанија започна да произведува свои процесори, како што прави Apple веќе неколку години, зависноста од Qualcomm е намалена, нешто што процесорот гигант нема да го седи многу добро со оглед на тоа што Корејците се производителот кој продава најмногу уреди во светот.

Малку по малку Samsung ги усовршува своите процесори и дури и победи некои од најновите модели на конкуренција. Всушност, интегрираниот процесор Exynos 8890 во Galaxy S7 и S7 Edge нуди подобри перформанси од Snapdragon 820 од Qualcomm, иако на почетокот беше кажано спротивното.

Во моментов, процесорите Самсунг не само што се користат во уредите на компанијата, туку и Корејците почнаа да го продаваат на трети производители, влегувајќи да се натпреваруваат директно и од вас до вас со Snapdragon, нешто што нема да ви биде забавно. на момците во Qualcomm. Новиот процесор Snapdragon 823 на Qualcomm може да достигне брзина на обработка до 3,6 GHz нудејќи повеќе од прилагодена потрошувачка. Но, во оваа прилика би можеле да кажеме дека ученикот го надмина мајсторот бидејќи Exynos 8895 далеку ја надминува таа брзина на часовникот на најновиот процесор на Qualcomm.

Вистинската револуција пристигна со новиот Exynos 8895 кој според првите технички информации што протекоа може да достигне фреквентна брзина до 4 GHz. Дека терминалот би можел да ја достигне оваа брзина на процесорот би било нешто што денес сè уште не е достапно во повеќето компјутери, бидејќи е наменето само за терминали што се произведуваат главно за играње игри и користат програми за дизајн. Во моментов овие процесори треба стигнете на пазарот со следните модели на Samsung, S8 и S8 Edge и Galaxy Note 8. Прв на пазарот ќе се појави S8, кој ќе биде претставен на почетокот на следната година како и обично во гамата на Galaxy S.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.