Firefox ќе започне да прикажува реклами во следната верзија кога ќе отвориме ново јазиче

Firefox 51

И покрај фактот дека Chrome стана најкористен прелистувач во светот и на скоро сите платформи според сопствените заслуги, Не е единствената алтернатива што моментално ја имаме на располагање на пазарот. Opera и Firefox се две повеќе од валидни алтернативи кои ни ги нудат истите функции и екстензии како Chrome.

Минатата година Firefox ја издаде Quantum верзијата, верзија која значително ја намали и брзината на вчитување и потрошувачката на ресурсите на прелистувачот. Од тогаш, фондацијата Mozilla го ажурира прелистувачот подобрување дури и повеќе ако е можно и нејзината изведба и бројот на функции. Следната верзија ќе ни понуди уште една новина, новина што на многу корисници можеби не им е смешна.

60-та верзија на Firefox ќе започне да покажува спонзорирани врски секој пат кога ќе отвориме нов прозорец за навигација, функција што за среќа може да се деактивира. Имајќи предвид дека Firefox е непрофитна фондација и дека нејзиниот приход доаѓа само од вашите донации, треба да размислиме двапати ако сакаме да ги деактивираме бидејќи може да стане извор на приход, така што одржувањето на Firefox е загарантирано во наредните години

Firefox ќе ни покаже случајно врски по случаен избор, уште од компанијата не ја следи употребата на нашиот прелистувач во кое било време, нешто што оваа непрофитна организација секогаш го бранела. Според компанијата, оваа функција е достапна само во САД во својата бета верзија и не е јасно дека ќе се прошири и на други земји.

Не е првпат фондацијата Мозила пробајте во областа на рекламирање, но имајќи предвид дека не ја складира нашата историја на прелистување, тешко е да се фокусира рекламирањето кога се продаваат на трети страни, нешто што е фундаментално при спроведување на насочени рекламни кампањи без да се трошат пари обидувајќи се да допрете до кој било вид публика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.