Firefox 50, новата верзија на прелистувачот сега е достапна

Firefox 50

Ние знаеме долго време за одредени вести кои Firefox 50 Beе биде распореден откако ќе стигне на пазарот, тој ден веќе пристигна и заедно со него долгоочекуваното соопштение за јавноста, каде што одговорните за платформата ќе ни ги кажат сите подобрувања имплементирани во овој познат прелистувач, за да се осигуриме дека, ако е нова тоа е еднакво на една од најголемите благодарение на многу поголема брзина на вчитување, меѓу другото.

Ако сте корисник на Firefox, сигурно кога ја инсталиравте верзијата 49 веќе забележавте одредени подобрувања во однесувањето, искуството на прелистување и брзината на вчитување на веб-страниците. Благодарение на верзијата 50, која постепено ќе ги достигне сите корисници во светот, овие карактеристики се забележуваат значително подобрени. Како детал, само кажете ви дека бидејќи верзијата 50 е веќе објавена, Firefox 51 оди во бета фаза, додека Firefox 52 оди кај развивач.

Firefox 50 е до 35% побрз за вчитување веб-страница од верзијата 49 на прелистувачот.

Според објавеното соопштение за јавноста, најважната новина во Firefox 50 се наоѓа во подобрувањето на вчитувањето на веб-страниците, нешто од што практично целата заедница се жалеше постојано. Благодарение на овие подобрувања, пребарувањето на Интернет сега станува до 35% побрзо од претходната верзија. Покрај ова, постигнато е дека на прелистувачот му треба помалку време за работа.

Друго подобрување додадено во Firefox 50 е можноста за пребарување специфичен текст во рамките на веб-страницата што ја вчитавме. Оваа нова функционалност го прави текстот за пребарување, користејќи ја кратенката Ctrl + F, како што беше направено до сега, да биде обележано така што ќе биде многу полесно да ги прегледате сите резултати од пребарувањето. За возврат сега a нова кратенка за тастатура за да се отвори режимот на читање, поагресивно предупредување за страниците што доаѓаат без HTTPS протокол и мајчин поддршка за емотикони на Виндоус и Линукс.

Повеќе информации: Neowin


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)