Galaxy S9 сега е официјален: цена и карактеристики

Во последниве години, Самсунг избра да се посвети на филтрирање на сите информации за своите следни предводници неколку недели пред презентацијата, дури и претходниот ден, како што можевме да видиме вчера, со протекување на официјалното видео за презентација, иако овој пат тоа беше видеото за компаниите каде е детално сето она што Самсунг е во можност да го понуди на корпорациите.

Како што се очекуваше, Повеќето гласини поврзани со Samsung Galaxy S9 и S9 + се потврдени, дозволувајќи the на компанијата да се фокусира на вестите дека сите веќе знаевме како Галакси С9 камера, камера со променлива решетка од f / 1,5 до f / 2,4 и со која можеме да снимаме секој момент без проблеми со светлината. Тука ви ги покажуваме сите карактеристики и цени на Samsung Galaxy S9 и Galaxy S9 +.

Во внатрешноста на Samsung Galaxy S9 и Galaxy S9 +

Како што се очекуваше и како што стана и вообичаена, новиот предводник на Samsung стана првиот терминал кој се појави на пазарот со новиот процесор на Qualcomm, Snapdragon 845, но тој е и првиот терминал на Самсунг кој се појави на пазарот со Exynos 9810, најмоќниот процесор на корејската компанија.

Треба да се запомни дека во последните неколку години, Самсунг лансираше различни модели на пазарот, модел со најновиот процесор Snapdragon насочен кон САД, Кина и Латинска Америка и најновиот процесор од Samsung, Exynos за остатокот од светот, вклучително и Европа.

Како што се шпекулираше, Со Galaxy S9 управува 4 GB RAM меморија, прилично конзервативен потег на Самсунг, гледајќи како остатокот од конкуренцијата се обложува помеѓу 6 и 8 GB RAM меморија. Со Galaxy S9 + управува 6 RAM меморија, пологичен потег со оглед на големината на екранот.

Дисплеј Galaxy S9 и Galaxy S9 +

Корејската компанија Самсунг ни нуди континуиран дизајн, со бесконечен екран (како што се крсти минатата година) со неколку Големина на екран од 5,8 и 6,2 инчи со технологија SuperAMOLED со резолуција од 2.920 x 1.440 dpi. Повторно, употребениот формат е ист 18,5: 9, тренд што го следеа повеќето производители.

Galaxy S9 камера

За разлика од она што би го очекувале од Самсунг во врска со интеграцијата на две камери, корејската компанија тргна по стапките на Гугл, додавање единствена камера на задниот дел од уредот, камера од 12 mpx што ни нуди променлива бленда што оди од f / 1,5 до f / 2,4 Со кои можеме да добиеме не само фантастична нефокусирана позадина, туку исто така ни овозможува да добиеме слики во исклучителни услови на слабо осветлување, како најновите модели што компанијата ги лансираше.

На предниот дел на Galaxy S9 наоѓаме камера од 8 mpx со автоматски фокус Со кои исто така можеме да добиеме прекрасни селфија со позадината надвор од фокусот, иако не се толку впечатливи и спектакуларни како онаа што ја нуди предната камера.

Galaxy S9 + камера

Од своја страна, и во движење што нè потсетува на диференцијацијата што Apple ја започна со iPhone 7 Plus, единствениот модел со двојна задна камера, Galaxy S9 + ни нуди двојна задна камера во стилот на Galaxy Note 8, двете цели се 12 mpx. Главниот објект ни нуди а бленда f / 1,5-2,4 и друг секундарен широк агол од 12 mpx со бленда f / 2.4.

Како во моделот S9, на предната страна наоѓаме предна камера од 8 mpx, со автоматски фокус и со кои можеме да добиеме фантастични резултати при правење селфи.

Безбедност на Galaxy S9 и Galaxy S9 +

Галакси повторно го имплементираше сензорот за отпечатоци на задниот дел, иако овој пат, го помести сензорот за да не се залепи на фотоапаратот, што секогаш предизвикува дамка на сензорот при отклучување на терминалот.

Скенирањето на ирисот е исто така дел од безбедноста на овој терминал, терминал кој се прилагодува на трендот на производителите, исто така интегрира систем за препознавање на лице. На овој начин, Galaxy S9 во своите две варијанти ни нуди три безбедносни системи за да го заштитиме пристапот до нашиот уред што е можно повеќе.

Спецификации на Samsung Galaxy S9

Технички спецификации Samsung Galaxy S9
Бренд Samsung
Модел Галакси S9
Платформа Андроид Орео 8.0
Екран 5.8 инчи - 2.960 x 1.440 dpi
Процесор Exynos 9810 / Snapdragon 845
Графичкиот процесор
RAM меморија 4 GB
Внатрешно складирање 64. 128 и 256 GB проширување преку картички microSD
Задна камера 12 mpx со променлива решетка f / 1.5 до f / 2.4. Бавно движење на видео 960 fps
Предна камера 8 mpx f / 1.7 со автоматски фокус
Conectividad Bluetooth 5.0 - чип NFC
Други карактеристики Сензор за отпечатоци - Отклучување на лице - Скенер за ирис
Batería 3.000 mAh
Димензии X x 147.7 68.7 8.5 mm
тежина 1634 грамови
цена 849 евра

Спецификации на Samsung Galaxy S9 +

Технички спецификации Samsung Galaxy S9 +
Бренд Samsung
Модел Галакси S9 +
Платформа Андроид 8.0
Екран 6.2 инчи - 2.960 x 1.440 dpi
Процесор Exynos 9810 / Snapdragon 845
Графичкиот процесор
RAM меморија 6 GB
Внатрешно складирање 64 128 и 256 GB проширување преку картички microSD
Задна камера 2 камери од 12 mpx, едната со променлива решетка f / 1.5 - f / 2.4 и секундарниот широк агол f / 2.4. Супер бавно движење 960 fps
Предна камера 8 mpx f / 1.7 со автоматски фокус
Conectividad Bluetooth 5.0 - чип NFC
Други карактеристики Сензор за отпечатоци - Отклучување на лице - Скенер за ирис
Batería 3.500 mAh
Димензии X x 158 73.8 8.5 mm
тежина 189 грамови
цена 949 евра

Цена и достапност на Samsung Galaxy S9 и Samsung Galaxy S9 +

И Samsung Galaxy S9 и Galaxy S9 + сега можат да се резервираат директно преку официјалната веб-страница на Samsung. На Galaxy S9 е со цена од 849 еврадодека Galaxy S9 + ќе се појави на пазарот за 949 евра, 100 евра повеќе од моделот од 5,8 инчи.

Доколку ја направите резервацијата, терминалот ќе можете да го добиете од 8 март. Но, ако не сакате или сакате да почекате да ги видите првите прегледи, ќе мора да почекате до на 16 март, датумот на кој официјално ќе се појави на пазарот ширум светот. Уште една година се потврдува дека врвната класа на Samsung, без Note, сè уште не надминува 1.000 евра и покрај фактот дека секоја година гласините укажуваат на спротивното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.