Google додава нови функции за уживање во вашите аудио-книги

аудио книги на гугл

На почетокот на оваа 2018 година, Google го даде почетниот сигнал за својот облог на аудио книги. Отвори дел од раскажани книги во својата продавница на Google Play и со тоа ги натера книгите да допрат до повеќе луѓе. Два месеци подоцна, Google додава нови функции за уживање, дури и повеќе, во овие наслови.

Аудио книгите на Гугл недостасуваа некои подобрувања за да можат да уживаат во насловите во секое време. Сепак, се чини дека на интернет гигантот му оди добро и подобрено корисничко искуство со нови функции што можете да ги уживате и на Android и на iOS.

Оддел за книги на Google Play

Првиот што се додава е т.н. „Паметна резиме“. Оваа функција ќе ја направи никогаш не губи ја нишката на сè што слушате за приказната во која сте потонати. Уште повеќе, кога користите паметен телефон за да го направите ова, сигурно ќе имате повеќе од еден прекин за време на раскажувањето (некои се јавуваат; некои предупредуваат, итн.). Во овој случај, оваа нова опција интелигентно ќе се врати на последниот збор што сте го чуле за приказната.

Второ ќе имаме ќе имаме обележувачи или «обележувачи». И, тоа е дека е непроценливо да може да се постават маркери во пасусите што најмногу не обележаа во приказната за да ги преживееме. И помалку за оние кои се навикнати секогаш да носат со себе молив и хартија.

Трето, ќе имаме можност да додадеме аудио-книги на Google во нашите секојдневни рутини и автоматско читање - или слушање - со „Помошникот на Google“. Тоа е, виртуелниот асистент на Гугл ќе ја вклучува аудио-книгата како нешто секојдневно во вашите утра. Можете исто така да ја зголемите или намалите брзината на раскажување за да одговараат на вашите потреби.

Последно, но не и најмалку важно, аудио-книгите што ги купивте на Google Play може да ги споделите како семејство. Движење што Apple веќе некое време го имаше меѓу своите функции за споделување содржина на семејна сметка. Ова може да се направи благодарение на функцијата „Семејна библиотека“ o Семејна библиотека и е вклучена во 13 земји, вклучувајќи ја и Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->