Гугл е обвинет за незаконско откривање на имиња на жртви на силување

Прелистувач на Google Chrome

Функцијата за автоматско комплетирање во Google може да биде исклучително корисна во многу случаи, иако може да предизвика проблеми. Бидејќи може да заврши да открие премногу информации, како што се случи во Велика Британија. Бидејќи има жртви на силување чии имиња се откриени на Интернет. Пребарувања за напаѓачи или жртви на силување директно покажуваат имиња на жени.

Сериозен факт, бидејќи вашата анонимност е заштитена со закон. Значи, Гугл има голем проблем во овој поглед. Резултатите се добиваат во повеќето случаи поради автоматско комплетирање или поврзана функција за пребарување во популарниот пребарувач.

„Тајмс“ е задолжен за откривање на оваа приказна. Како што коментираат, со внесување на име на жртва или тужител во пребарувачот, може да се открие идентитетот на насилникот. Луѓе кои исто така имаат право на анонимност, дури и пред судењето. Значи, трагачот ќе го прекрши законот.

Објавувањето на името на жртвата на Интернет е осудено во Велика Британија со парична казна од 5.000 фунти. Но, во овој случај тоа се случи со неколку жртви, така што бројот ќе се помножи за секој случај. И во моментот точниот број на луѓе погодени од овој проблем во Google не е познат.

Од британскиот политички сектор коментирајте дека Гугл не постапува според законот. Значи, компанијата може да очекува дека ќе има последици по овие акти. Иако досега не се објавени конкретни тужби или дејствија против него.

Ниту пак сме имале никаква реакција од Гугл, кој веќе е вклучен во својот втор правен проблем во Велика Британија за 48 часа. Значи, не е далеку најдобрата или најлесната недела за технолошкиот гигант. Сè укажува на тоа дека не сме ги чуле најновите информации за овој случај. Така, ќе бидеме внимателни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.