Google ја лансира Datally, апликација за да постигне пониски трошоци за податоци

Апликација Google за апликации со податоци на Android

Ако сме искрени, можно е дека во моментов со одлична понуда што постои во однос на стапките на мобилни податоци, лансирањето апликација за контрола на трошењето може да биде нешто апсурдно. Сепак, од Google тие не сакаа да запрат и започнаа Датали.

Иако целта на оваа апликација оди нешто подалеку. Вистина е дека за извесно време верзии на Андроид, корисникот има центар во кој детално се информира колку троши податоци со својот мобилен телефон. Но, со Датално, ова сака да оди чекор подалеку, покрај тоа што обезбедува уште неколку функции со WiFi мрежите.

Пред сè, мора да ви кажеме дека Датали е последното име што прима производ што со месеци беше на испитувања на Филипините под името „Триаголник“. Мисијата на Датали е да понуди детални информации на корисникот од кои апликации најмногу ја користат стапката на податоци и да ги поправи.

Исто така, со списокот што го нуди апликацијата, корисникот може да ја активира или деактивира функцијата за заштеда на податоци. Тоа е, кога ќе се појави нашата целосна листа на апликации што користат мобилен интернет, можеме знајте кои од нив се најпотребни и најлековити. Се разбира, ќе има општо копче што ќе го активира општото заштеда на податоци.

Од друга страна, како што очекувавме, Датали исто така ќе ви понуди информации за отворени јавни WiFi мрежи. Оваа функција, која се чини најчеста, ќе биде база на податоци за јавни центри (библиотеки, ресторани, кафетерии, итн.) Кои се регистрирани на Интернет дека имаат WiFi конекција. Покрај тоа, за да биде сè уште подобро, оваа листа на отворени WiFi-точки може да ја ценат другите корисници и да знаат од прва рака дали вреди да се работи таму или подобро да се избере друга алтернатива.

Download: Google Play


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.