Google знае каде сте, без оглед на тоа дали имате овозможено место

Андроид Орео е официјално претставен

Андроид Не само што е најшироко користен мобилен оперативен систем во светот, туку е и во земји како Шпанија, неговото присуство претставува скоро монопол, и е дека приближно 85 проценти од корисниците на паметни мобилни телефони во земјата се поврзани со Андроид. Така Google го направи својот оперативен систем скоро религија.

Сепак, таквата моќ има добри работи, а понекогаш има и лоши работи. Јасен пример е тоа Google неодамна потврди дека не му е грижа дали ја имате активирана локацијата или не, тој знае каде сте во секое време ... како го прават тоа?

Google гарантира дека корисникот е секогаш лоциран, тоа значи дека меѓу другото, компанијата Не биди зло ги користи овие податоци за да ги собере и потоа да ги продаде за да создаде пазарни обрасци. Сепак ... дали мислевте дека сте „безбедни“ ако ја оневозможите локализацијата? Ништо не е подалеку од реалноста. Гугл ги искористи системите за триагонизација користејќи антени за да знае каде сме во секое време. Ова е откриено од момчињата на кварц и изненадувачкиот одговор што Гугл го даде на вакво откритие сигурно нема да ве остави рамнодушен.

Според Гугл, важно е да знаеме каде се наоѓаме во секое време за да ја подобриме брзината со која ни се доставуваат пораки и нотификации. Ова е причината што го наведува Google да нè лоцира како вистински Голем брат на универзално ниво. Всушност, тие не дадоа никакви детали за тоа како ова навистина влијае на подобрувањето на услугата. Во меѓувреме, она што треба да го знаете е дека нема да можете да се ослободите од овој систем за локација на трианглацијата, затоа, Ако ја деактивирате локацијата, тоа е заради заштедата на батеријата што таа претпоставува, затоа што Google постојано ве лоцира на ист начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)