Google лансира апликација за правење копии од нашиот хард диск во Drive

Google диск

Многумина се корисници кои денес имаат тенденција секогаш да имаат резервна копија на сите нивни документи на надворешен хард диск, така што во случај на дефект на системот, можеме брзо да ги вратиме без да мора да извикуваме во рајот за нашата несреќа. Момците од Google ни нудат можност да зачуваме копија од нашите омилени датотеки и фотографии благодарение на апликациите Google Drive и Google Photos.

Но, момците од Маунтин Вју сакаат да одат малку подалеку и ја започнаа апликацијата Резервна копија и синхронизација, апликација што ќе ни овозможиизберете ги папките за кои сакаме да имаме копија во облакот, не како до сега, каде што можевме да ги чуваме податоците само на уредот што беше зачуван во таа папка.

Работата на оваа апликација е практично иста како и со Google Drive, бидејќи додека копираме, уредуваме или бришеме датотеки од избраните папки, содржината на информацијата ќе се синхронизира со облакот каде што е зачувана копијата. Благодарение на лансирањето на оваа нова апликација, ќе можеме да пристапиме до која било содржина што сме ја зачувале на нашиот компјутер и сме создале резервна копија во Google Drive од кој било уред што ја користи апликацијата Google Drive.

Google се движи не само за да им помогне на корисниците, туку и за своја корист и ова е движење што можат да ги мотивираат корисниците да ги договорат плановите за складирање што ни се нудат, со цел секогаш да ги имаме при рака сите информации на нашиот компјутер, без оглед каде се зачувани и не само што се наоѓаат во директориумот Google Drive. Во моментов Гугл нуди 15 GB достапен простор, простор на кој не влијаат фотографиите што ги поставуваме на услугата преку нашиот паметен телефон, таблет или нашиот компјутер и до кои можеме да пристапиме преку апликацијата Google Photos.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.