Google го лансира PhotoScan за скенирање фотографии преку компјутерска фотографија

Машинското учење донесено на фотографија е способно создадете едноставно спектакуларни резултати да се додаде придавката „пресметковна“. Таа техника или технологија му дозволува на Гугл да препорача списоци за репродукција во Play Music или развијте нови начини за подобрување на фотографиите со ниска резолуција.

Друг пример за тоа колку далеку може да оди машинското учење е во можноста на новата апликација на Google, наречена PhotoScan, да скенира фотографии. Иако може да изгледа како само друга апликација за скенирање фотографии, PhotoScan користи компјутерска фотографија за едноставно неверојатни резултати.

Новата апликација на Google за PhotoScan ќе ги претвори вашите стари печатени фотографии во дигитални со моќ на компјутерска фотографија. Оваа апликација ја користи камерата на вашиот уред за скенирање на физички фотографии, но како што реков, не само што скенира слика, туку PhotoScan ќе се погрижи за прво снимање со активиран блиц, така што ќе треба да направите уште четири кога одете во поставување на фотоапаратот на четири точки наведени во апликацијата.

PhotoScan

Откако ова ќе биде готово, апликацијата ќе ја процесира за да остави конечно тоа ќе биде идентично со сликата што ја скениравте. Конечниот резултат нема секогаш да биде посакуваниот, бидејќи зависи од тоа дали сте ги направиле правилно сите чекори, но за трите фотографии што успеав да ги скенирам, само една морав да го повторувам процесот додека не добијам правилно скенирање.

Апликацијата дозволува, по завршувањето на процесот, да можете прилагодете ги рабовите на обработената фотографија за подобро да одговара. И тука останува апликацијата, бидејќи нема прилагодувања и имате само можност да пристапите до делот каде се дадени низа совети за скенирањето да се постигне на подобар начин.

Одлична апликација што користи компјутерска фотографија да ви покажеме дека сме во првите чекори на машинското учење, оние магични алгоритми и многу повеќе што останува да се види.

FotoScan од Google Photos
FotoScan од Google Photos
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.