„Гугл мапс“ ја проширува програмата „Локални водичи“ со видео прегледи

Пред неколку недели Google ја ажурираше услугата Google Maps, наречена Local Guides, дозволувајќи испраќајте видеа за преглед на платформата. Оваа програма им овозможува на корисниците да го изразат своето мислење за местата што ги посетуваат, како и да вклучуваат фотографии и да соработуваат одговарајќи на разни прашања во врска со установата. И покрај тоа што ја вклучи оваа опција, во неколку земји исклучиво, компанијата не ја објави официјално, бидејќи не беше во функција. Но, неколку дена Google ја активираше услугата во повеќе земји и испраќа е-пошта до сите оние луѓе кои се дел од заедницата што активно соработува со Google Maps преку програмата Local Guides.

Благодарение на оваа нова опција, Google дозволува локални водичи поставувајте видеа до 30 секунди на платформата, видеа во кои можеме да го понудиме нашето мислење и гледиште за установата или местото каде што сме, што ќе им овозможи на корисниците да имаат подобра идеја за самиот објект, без ограничување на нивното мислење на некои фотографии што не ни дозволуваат не се лоцираме, ниту знаеме повеќе информации за тоа.

Но, не само Локалните водичи можат да поставуваат видеа на оваа платформа што може да се консултираат од „Гугл мапс“, но исто така се и нив сопственици кои можат да поставуваат прилагодени видеа во кои тие ги презентираат услугите што ги нудат, на овој начин ќе можеме да добиеме многу повеќе информации за помалку време, информации што ќе ни помогнат брзо да добиеме идеја за тоа како е.

Од апликацијата Google Maps можеме директно да снимаме видеа што автоматски се поставуваат на платформата, но тие се ограничени на 10 секунди. Ако сакаме да го продолжиме бројот на секунди до 30, ќе мора да го монтираме видеото на нашиот паметен телефон, бидејќи од ролната можеме да го прикачиме на платформата без проблеми, прескокнувајќи го ограничувањето од 10 секунди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.