Google може да лансира буџетски Pixel

Пиксели

Во последниве години, многу се зборуваше за можноста Apple да лансира ефтин iPhone, уред кој, како што видовме никогаш не дошол. Според голем број гласини, компанијата со седиште во Купертино планира да претстави ефтин iPhone, нешто што веројатно нема да се случи, како што се случува секоја година, но се чини дека Google ќе го стори тоа.

Сега, откако Google целосно влезе во дизајнот и производството на сопствени паметни телефони, компанијата за пребарување може да започне оваа година и нов модел на Pixel, модел кој би бил ориентиран кон средниот опсег, освен што очигледно се држи до сериите Pixel и Pixel XL. Со овој ефтин Pixel или како што е конечно наречен, ќе управува Snapdragon 710 на Qualcomm.

Во моментов, не ги знаеме можните спецификации што овој терминал може да ни ги донесе, но најверојатно го следи трендот на пазарот и ни нуди 5,5 - 6 инчен екран со формат 18: 9, придружен со 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија. Внатре, Google ќе вклучува Pure Android, без никаков слој на прилагодување, па затоа ќе биде меѓу првите што ќе ги добијат ажурирањата лансирани од гигантот за пребарување.

Според гласините што укажуваат на ова лансирање, кои доаѓаат од многу растворувачки извори, лансирањето на економскиот Pixel би било закажан за почетокот на следната година, Така, во октомври, ќе ја видиме само третата генерација на Pixel и Pixel XL, терминали што ќе се појават на пазарот со најновиот Qualcomm процесор достапен на пазарот.

Тестовите за изведба на Snapdragon 710 ни покажуваат одлики што го надминуваат средниот опсег и го приближуваат до опсегот на висока класа. Овој процесор е управуван од 8 јадра базирани на архитектурата Kryo 300, има Adreno 616 GPU и е оптимизиран за извршување задачи за машинско учење и вештачка интелигенција.

Ако Google сака да го прошири бројот на уреди што ги продава секоја година, и со тоа да може да стане опција за многу корисници што следат копнеат по опсегот на Nexus, Ова би бил многу интересен потег на компанијата и кој би го приближил до корисниците што ги напуштил кога го усвои новото име на Pixel.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.