Google бара сертификација за Виндоус 10 за Pixelbooks

Pixelbook компатибилен со Fuchsia OS

Гугл ги става нашите два вида компјутери управувани од оперативниот систем Chrome, оперативен систем на гигантот за пребарување на Интернет за компјутери. Од една страна го наоѓаме опсегот ChromebookОпрема со ниски перформанси дизајнирана за образовна област, што е повеќе од доволна за потребите што студентите можат да ги имаат по намалена цена.

Од друга страна, го наоѓаме опсегот Pixelbook, Високиот компјутер на Гугл, кој започнува од 999 американски долари и ни нуди одлични карактеристики во многу мал простор. Но, трошењето 1.000 долари на компјутер што може да инсталира само оперативен систем Chrome не изгледа многу добра идеја и момците од Google бараат сертифицирање за да може да работи со Windows 10.

Детали за Google Pixelbook

Дечките на XDAD developers откриле различни докази дека Google работи кон сертифицирање потребно е да може да се инсталира и извршува Windows 10 без проблеми, што ќе им овозможи на корисниците да работат со оперативниот систем на Мајкрософт како алтернатива на оперативниот систем Chrome кој е вклучен природно и што ни нуди ограничување во однос на апликациите, бидејќи тој ги користи само Тие можат инсталирајте ги апликациите достапни во Google Play Store.

Според XDAD Developers, во најновите ажурирања на кодовите се споменуваат WHCK и HLK, кои се упатувања на комплет за сертифицирање на хардвер за Windows и комплет за лабораторија за хардвер на Windows. XDAD developers тврди дека ова покажува дека Google сака им понуди на своите корисници можност да работат на Windows 10 На едноставен начин, пред кој било хакер да ја понуди оваа опција, што би ја оставило компанијата лоцирана во Маунтин Вју на лошо место, бидејќи ќе се покаже дека не ја понудила оваа опција затоа што не била заинтересирана за тоа во кое било време, и покрај тоа, опремата е компатибилна.

За среќа, се чини дека Google ги реализира ограничувањата што ги нудат Pixelbooks со Chrome OS (Додека одлучувате дали да го стартуваме оперативниот систем Fucsia или не на пазарот) имајќи предвид дека внатре наоѓаме процесор Intel Core i5 со 8 GB RAM меморија, повеќе од доволна опрема за да може да се движи Windows 10 со голема леснотија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.