Google продаде повеќе од 30 милиони Chromecast

уреди за Chromecast

Chromecast стана еден од успешните производи на Google. Неговата можност да испраќа секаков вид мултимедијална содржина од паметниот телефон или таблетот на ТВ-екранот со поврзување на панелот со излез HDMI, го трансформираше начинот на кој многу корисници ги гледаат сите оние филмови, ТВ серии, музика или видеа што ги имаат на вашиот мобилен уред.

Гугл откри како дел од финансиските резултати објавени на конференција што компанијата сега ја има продадоа повеќе од 30 милиони единици од уредот Chromecast за емитување мултимедијална содржина на ТВ-екранот. Успешен производ што изненади во своето прво издание и кој беше обновен пред повеќе од 10 месеци, па дури додаде и еден дизајниран за аудио.

Овој нов рекорд за еден од најдобрите производи на компанијата го објави Сундар Пичаи, извршен директор на Гугл, за време на конференцијата Азбука. Веќе беше во мај, кога компанијата откри на Google I / O дека продала 25 милиони Chromecast, што значи дека не помалку од два месеци беа продадени 5 милиони Chromecast повеќе. Пресвртница за овој пакет за испраќање мултимедијална содржина од паметен телефон на кој било телевизор каде што е поврзан.

Во Google Store можете да најдете Chromecast за 39 €, додека Chromecast аудио, по иста цена, дозволува испрати аудио на звучници. Два мали панталони со јасна цел за изведба на корисниците. Смешната работа во врска со Chromecast е дека успехот беше сигурно неочекуван, додека нивните уреди Nexus не го следеа овој пат на успех и повеќе служат на други сосема различни намери. Како и да е, според некои гласини, не би било чудно што наскоро ќе видиме како „Гугл“ ќе ги вложи сите напори да лансира свој паметен телефон. Сега мора да почекаме за Google Home.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.