Google сака да ни помогне да ги зачуваме стапките на податоци во Play Store

Google Play

Стапките на податоци се уште се прашање на состојба за многу корисници. Малку по малку, различните оператори го прошируваат бројот на достапни GB за да не мора да го достигнуваме крајот на месецот без да ја користиме врската со мала брзина, што тешко ни овозможува да споделуваме видеа, фотографии или дури и GIF-картички. Неограничените цени тоа стана модерен во САД со бум на паметни телефони не им требаше долго за да бидат ограничени поради прекумерната употреба што некои корисници ја направија од нив. Значи, ако во моментов има еден во Соединетите држави, многу се сомневам дека тие ќе стигнат до која било друга земја.

преземете-апликација-со-игра-продавница-2

Во моментов, продавницата за апликации „Епл“ ни овозможува да преземаме апликации од својата продавница преку нашата стапка на мобилен телефон, се додека не надминува 100 МБ. Ако ја надмине таа количина на MB, автоматски не ни дозволува да ја преземеме сè додека не постигнеме Wi-Fi врска. Напротив, Google Play Store дозволи преземање апликации или игри што го надминуваат овој капацитет, со претходна најава. Но, се чини дека момците на Google сакаат да се грижиме за стапката на податоци и спроведува нова опција што ни овозможува да избереме дали сакаме да преземеме апликација што ја купуваме, без оглед на нејзината големина.

преземете-апликација-со-игра-продавница

Логично, кога сум заинтересиран да преземам апликација преку мобилни податоци тоа е затоа што ми треба ако или ако во тој момент и мислам дека тоа ќе биде и твој случај. Но, Гугл знае дека не се сите корисници свесни за тоа и да им помогне на оние кои горко се жалат на нивната слаба врска со податоците, ја имплементираше оваа нова опција. Во моментот е ограничено географски и на неколку корисници, но како што се проширува, секој пат кога ќе пристапиме до Play Store и ќе сакаме да преземеме апликација, нашиот терминал ќе ни покаже порака во која ќе не информира за големината на апликација, ако сакаме преземање со податоците или ако сакаме да воспоставиме WiFi конекција за да ја преземеме без да ги користиме нашите податоци.

Ако немаме Wi-Fi конекција во близина, можеме да го конфигурираме уредот за да ја преземете за прв пат кога ќе достигне стабилна Wi-Fi врска, на овој начин нема да мораме да се сеќаваме подоцна кога требаше да ја преземеме апликацијата што ни требаше во одреден момент или дека ни е препорачана или што едноставно сакаме да ја прелистуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.