Google ја лансира првата верзија на Android O и ова се неговите вести

Андроид

Пред една година Google набрзина ја објави првата верзија за преглед на Android N, која подоцна беше наречена Nougat. Сега гигантот за пребарување, и покрај фактот дека Андроид 7.0 е далеку од очекуваното присуство, го лансираше првиот Преглед на Android O, што за жал не сите можеме слободно да го тестираме.

И, тоа е дека за разлика од она што Google го направи со прелиминарната верзија на Android Nougat, која беше достапна преку OTA, со Android O секој развивач ќе мора рачно да ја преземе новата верзија на оперативниот систем и да ја трепка на нивниот уред.

Во моментов веќе е можно да се испроба Android O, со сите свои новини и исто така со сите свои дефекти бидејќи да не заборавиме дека се соочуваме со прелиминарна верзија, иако за ова мора да имате Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Google Pixel, Google Pixel XL или Google Pixel C. Замислете дека ажурирањето ќе биде достапно за неколку недели или месеци преку Android Beta.

Ова се главните новини на Android O

Од раката на Android O, добра количина интересни новости ќе допрат до нашите уреди што ќе ги разгледаме веднаш подолу;

 Известувања

Андроид

Со новата верзија на Андроид ОС, Гугл додаде нова опција наречена канали за известување, што ќе ни овозможи да ги групираме известувањата за апликациите во групи. Додека не го видиме и доживееме, нема да можеме да ги знаеме придобивките што ќе ги има ова, но на пример ќе ни помогне да имаме апликација за вести и да ги групираме известувањата за спорт и технологија, без да мора да гледаме известување за секоја вест како што се случува сега.

Слика на слика (PiP)

Апликациите што ги користиме во Android O може да се користат во Слика во режим на слика или што е исто, така што видеото продолжува да се репродуцира во мал прозорец дури и ако се смените во друга апликација. Овој режим веќе можеме да го видиме на YouTube и за повеќето корисници е искрено интересен.

Поддршка за повеќе екрани

Поддршката за повеќе екрани беше една од функциите што многу корисници најмногу ја промашија на нашите уреди со Android и сега доаѓа од рацете на Android O. Благодарение на тоа, можеме да започнеме активност на оддалечен екран.

Навигација со тастатура

Навигацијата со тастатура беше нешто што веќе беше достапно во другите мобилни оперативни системи, па дури и што некои производители ги прилагодија во Android. Сега оваа опција може да се користи природно благодарение на Android O.

Секој корисник може да ја користи навигацијата со стрели и јазичиња во рамките на апликациите, нешто што понекогаш е навистина интересно и корисно.

Ограничувања за апликации во позадина

Батеријата и автономијата е нешто на што Google го насочи вниманието во најновите верзии на Android, а Android O нема да биде исклучок. И тоа е дека со лансирањето на новата верзија на оперативниот систем ќе видиме колку неколку ограничувања на апликациите што работат во позадина.

Овие ограничувања се фокусираат на три области; Имплицитни емитувања, услуги во позадина и ажурирања на локации, за кои ќе дознаеме детали со текот на времето.

Соседство со свесни мрежи

WiFi

Новите WiFi функционалности ќе бидат присутни и во новата верзија на Android, на пример со Соседство со свесни мрежи (NAN) што ќе им овозможи на апликациите да комуницираат едни со други без пристапна точка помеѓу, па дури и без врска со мрежата на мрежи.

Повикувајќи подобрувања на апликациите

Иако оваа одлика ќе биде поинтересна за операторите отколку за корисниците, не можеме да ја игнорираме. И ова подобрување ќе се фокусира на развивачите да можат да изградат сопствен кориснички интерфејс за апликации за повици што можат да се контролираат и исто така да се следат преку уред со екран, како оној што можеме да го најдеме во кој било автомобил.

И многу други ...

Овие нема да бидат единствените новини што ќе ни ги понуди Android O и тоа е дека ќе бидат достапни и адаптивните икони, што веќе ги видовме на Google Pixel, поддршката за екрани со висок хроматски опсег, поддршката за висококвалитетно Bluetooh аудио кодеци, подобра поддршка за извори на WebView и исто така нов мајчин аудио API.

Кога Android O ќе пристигне на мојот паметен телефон?

Гугл веќе ја објави прелиминарната верзија на Андроид О за развивачите, така што новата верзија на оперативниот систем на гигантот за пребарување е веќе меѓу нас, иако како што често се случува, не сите корисници можат и не треба да ја инсталираат на својот паметен телефон или таблет.

Се сеќавам дека уреди на кои секој развивач може да инсталира Android O се следниве;

 • Nexus 5X
 • Nexus 6P
 • Nexus плеер
 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google пиксели C

Се надеваме дека оваа листа може да расте со текот на неколку недели, иако Гугл честопати не сака да објави верзии на Андроид пред објавување за премногу уреди.

Помеѓу мај и јуни треба да биде лансирана втората прелиминарна верзија, а до јуни и јули ќе пристигне и третата, исто така, со последната верзија на API за Android Studio. После летото треба да имаме четврта прелиминарна верзија, а набргу потоа ја поздравуваме и финалната верзија.

Ако го разгледаме овој патоказ што е повторен во практично сите нови верзии на Android, би можеле да уживаме во Android O на крајот на годината на некои уреди на официјален начин и без да мораме да прибегнеме кон прелиминарна верзија што на крајот не е софтвер во тестовите и содржи грешки и грешки.

Што мислите за новите функции што ќе ги вгради Android O и кои ќе стигнат до нашите уреди пред крајот на годината?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)