Гугл ќе го затвори скратувачот на адреси за неколку дена

Кога станува збор за споделување на веб-адреса, особено ако е предолга и зафаќа не само голем број простор, но исто така не ни нуди на прв поглед информации што можат да бидат релевантни за нас, најсоодветно нешто, особено ако сакаме да го споделиме на Твитер, е да го скратиме со користење на веб-услуга.

Гугл е еден од најкористените ширум светот, услуга која не само што ги зачувува сите адреси што ги скративме за да ни покаже статистика, туку исто така ни покажува преглед на истата кога е скратена, за да се осигура дека успешно го спроведе процесот. Како што објави Google, мора да започнеме да се збогуваме со оваа услуга.

Услугата за скратување на веб-адресите ќе престане да работи на 13 април за сите оние корисници кои никогаш не го искористиле преку нивната сметка на Google, така што Google нема докази дека е од интерес за нас.

Но, ако редовно ја користите оваа услуга, а тоа го правите преку вашата сметка на Google, момците од Маунтин Вју го знаат тоа и за овие случаи, компанијата за пребарувачи Willе ни даде уште една година да можеме да бараме алтернативи, конкретно до 30 март 2019 година. Штом услугата престане да работи, сите врски што претходно беа креирани со оваа услуга ќе продолжат да работат без никаков проблем.

Гугл тврди дека ја намалува поддршката за goo.gl во корист на Firebase Dynamic Links, уникатни врски што може да доведе до различни дестинации во зависност од видот на уредот од каде се пристапува. Но, Firebase Dynamic Links не се замена за goo.gl кратки врски и тие не се нешто што секој може да го користи како да се случило со скратувачот на адреси на Google, бидејќи е наменет само за развивачите. Компанијата за пребарувач ги препорачува услугите за скратување на URL-ата Bit.ly и Ow.ly како подиректни замени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)