Гугл ќе престане да соработува со Пентагон за развој на воен софтвер

Google

Во текот на овие последни недели многу се зборуваше Гугл и неговата наводна соработка со Пентагон во областа на развој на софтвер за воени цели. Ние конкретно зборуваме за проект, очигледно познат под името на Проект Мавен тоа, по бројни протести од илјадници вработени, конечно ќе беше отфрлено.

Иако овој проект е отфрлен, вистината е дека договорот не може да се откаже еднострано, ова е нешто што се случува со многу компании и договори од ваков тип, така што она што навистина ќе се случи е дека Google ќе продолжи да работи со Министерството за одбрана на Соединетите држави до март 2019 година, датум на кој договорот мора да биде обновен, нешто што, очигледно, Google одлучи да го одбие.

Google развива систем за вештачка интелигенција што ќе го користи армијата на Соединетите држави

Навлегувајќи во малку повеќе детали, вистината и знаејќи дека станува збор за проект развиен заеднички од Пентагон и Гугл е да разбереме дека има многу малку информации за тоа, ако е откриено дека многу помалку работи на развој на некаков вид на воена вештачка интелигенција за беспилотни летала, ракување со роботи или водечки ракети, нешто што беше коментирано од многу веб-страници, но неговата мисија беше да анализирајте ја целата огромна количина видеа и слики заробени од беспилотни летала на армијата на Соединетите држави.

Овој проект ќе трае само неколку месеци и сега Гугл ги информираше своите вработени. Тоа беше токму овој момент, кога американската компанија официјално ги извести своите вработени, кога тие почнаа да го прават тоа потпишуваат петиции за компанијата да престане да соработува во развојот на овој вид платформи за вештачка интелигенција за воени цели, протести внатре и надвор од компанијата и дури дојде до точка дека барем десетина работници решија да се откажат од работата.

вештачка интелигенција

Соочен со протестите, Гугл конечно одлучи да не го продолжи договорот со Пентагон

Имајќи го ова предвид, не е изненадувачки што неколкумина водачи на компанијата сакаа да дадат свое гледиште. Во овој момент, на пример, истакнете ја е-поштата до која имал пристап theујорк Тајмс, во која главниот научник на Google Cloud, Феи-Феи Ли Тој од своите колеги побара претпазливост кога ја спомна импликацијата на вештачката интелигенција на Гугл во договорот потпишан со Пентагон. Во оваа смисла, е-поштата може да прочита нешто како:

Вооружената вештачка интелигенција е веројатно една од најспорните теми во вештачката интелигенција, ако не и најмногу. Ова е мамка за медиумите, бидејќи тие по секоја цена ќе сакаат да му наштетат на Google.

Од друга страна и јавно, Дајан Грин, Извршен директор на Google Cloud коментираше за време на неделниот состанок на кој активните бизниси што ги има оваа поделба во компанијата им се објавуваат на вработените:

Отсекогаш велевме дека ова е договор за 18 месеци, така што ова ќе заврши во март 2019 година. И по ова, нема да има никакво следење на „Проект Мавен“.

вештачка интелигенција

Google да објави нови етички принципи за употреба на вештачка интелигенција

Како што е откриено, се чини Мевен ќе беше развиен за да ги поддржува аналитичарите на американската армија. Идејата е дека благодарение на импресивниот капацитет за обработка на податоци, може да анализира слики и видеа, задача што токму поради големината и количината на податоци од овој тип што ги собираат сите безбедносни камери и армиски беспилотни летала е скоро задача. Невозможно е да се изведени од човечки суштества.

За да го стори ова, Мевен се потпира на систем на длабоко учење со цел да научи обрасци и цели, така што тој може да биде многу ефикасен кога станува збор за лоцирање на луѓе кои се движат од една до друга точка. Како детал, кажи ти го тоа денес Мевен веќе направи некоја мисијаНе е изненадувачки што во декември минатата година, некои медиуми веќе предупредија дека Владата на Соединетите држави користи некаков вид на вештачка интелигенција за борба против ИСИС.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хесус Бареиро Табоада dijo

    Време беше? ? ? ? Ах ?? ? ? Што соработуваше, велите….? ?