Google Pixel ќе има мала отпорност на вода со IP53 сертификат

Пиксели

Добро се сеќавам на мојот Xperia Z кој се рекламираше со својата отпорност на вода и прашина, така што дури ми овозможи да го потопам во вода без проблеми. Единствениот проблем со таа можност е дека ако телефонот има минимален дефект во производството, водата можеше да влезе и добро да ја измеша, бидејќи стотици корисници кои одеа на форумите ја критикуваа оваа „способност“.

Повеќето паметни телефони ја имаат таа отпорност на вода со добар IP53 сертификат, а малку се оние што веќе ја рекламираат нивната можност да ги потопат поради тоа што може да се случи. Единственото нешто што се случува сега е дека Google Pixel тие можат само да се "искапат" или „поминале низ вода“ со сертификација IP53 што ќе ја добијат кога ќе бидат претставени на 4 октомври.

Во оваа IP53 сертификација, бројот «3» укажува на отпорност на вода на производот. Нулта ќе означува нулта заштита, додека 8 е максимумот што може да го постигне производот. Но, она што е кажано, нормално е дека некои терминали може да имаат минимум дефект во фабриката каде што може да помине вода, па затоа се препорачува да не мислите дека нашиот паметен телефон е амфибија.

Само сертификатот IPX3, што го има нашиот Google Pixel штити од релативно ниски количини на вода за краток временски период. Ова може да биде слаб дожд во кој некои капки може да паѓаат на терминалот, за да мора да го штитат при поставување вертикално.

Уредот навистина почнува да има вистинска заштита кога започнува со IPX5, ова е дека изворот на вода е насочен директно кон терминалот од кој било агол при низок притисок, иако со голем волумен на вода за неколку минути Само некои од старите Xperia Z и Galaxy S7 и S7 edge се оние што можат се спротивставува на вода со IPX7 и IPX8.

Останува само да се каже дека "X" во сертификацијата значи заштита од прашина. „5“ на тоа значи дека во основа е невозможно прашината да влезе во уредот за да му нанесе штета. Сите модерни паметни телефони денес се оценети како IP5X бидејќи тоа е основна карактеристика на нивниот индустриски дизајн.

Така ќе има бидете внимателни кога дождот arrecie за да го заштитиме нашиот Google Pixel од 649 долари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.