Google News се затвора во Шпанија, започнува ерата на AEDE

 

Вести на Google

Утрово компанијата Маунтин Вју потврди нешто од што веќе многумина од нас се плашеа и што не им дава добро на шпанските корисници на Интернет, дигиталните медиуми или слободниот проток на информации: Google News се затвора, и тоа ќе го стори на 16 декември пред да стапи на сила новиот закон за интелектуална сопственост во јануари 2015 година.

Сега ќе се обидеме да дадеме повеќе или помалку приближна идеја за зошто Google одлучи да ја затвори оваа услуга, што е приближно новиот закон во врска со содржината на Интернет и нешто друго.

Зошто точно се затвораат Google News?

Во суштина, затворањето на агрегаторот за вести на Гугл се случува среде закон доделен како поволен третман на уредниците на големите шпански весници, т.н. медиуми АЕДЕ, чиј целосен список може да се консултира тука. Овие објави ќе наплатат од Google News сума пари за секоја од врските во вашите објави да се појави во агрегаторот на вести. Во секој случај, и за подобро да се објасни што е т.н. „AEDE канон“, сликата вреди илјада зборови:

067-гурусблог-канон-аеде

Извор: Гурусблог

Ова значи дека Google News не би била само-доволна страница и оттогаш не би можела да се одржи Google News не заработува пари да се биде веб-страница без реклами. Со оглед на оваа ситуација, одлуката на Гугл е прилично очигледна и нивниот пулс не се потресе најмалку.

Што значи затворање на Google News?

google-building-44

Google News не беше кој било агрегатор на вести. Неговото работење дозволи да има вести филтрирани според преференциите на читателот, и за многу корисници на Интернет тоа беше еден од најдобрите начини, ако не и најдобриот, да бидат свесни за сè што се случува во Шпанија и во светот.

Што се однесува до реалното значење на затворањето, тоа не е економско прашање. Веќе беше споменато дека Гугл не заработуваше од Гугл вести, па се работеше за постигнување договор со медиумите АЕДЕ за да се обиде одржувајте ја услугата на начин што е корисен и за обајцата. Традиционалните медиуми не сакаа да се откажат од трошка и затоа „Гугл“ реши да ја остави работата на полица и да не погледна наназад.

Што се однесува до алтернативните блогови и информативни страници кои добија голем дел од нивниот сообраќај преку Google News, отсега ќе мора да се потпрат на другите медиуми за да продолжат да привлекуваат читатели, главно на социјалните мрежи. За малите медиуми тоа е огромен хит, и како и секогаш малите бизниси ќе бидат најпогодени.

Мое мислење

Стоп на Canon_Aede_Stop

Антонио Мачадо веќе рече дека на „Шпанија на дувачки оркестар и дајре“. Ова не е ништо друго освен јасна загуба во слободата на пристап до информации, една од многуте други што ги претрпевме ние Шпанците во последниве години. Новиот закон за интелектуална сопственост е некохерентен и застарен, и воопшто не е прилагодено на време кога има голема количина на информации достапни во мноштво формати.

Она што одговорните за медиумите AEDE треба да го разберат е дека со падот на Google News нема да има масовно иселување кон киосците да се купуваат весници и дигитални претплати нема да се зголемат, исто како кога се затворени страници со врски до аудиовизуелни содржини, киносалите не се полнат и продажбата на ДВД-а на серии и филмови не се зголемува. Не. Она што одговорните за овие медиуми мора да бидат јасни е дека кога Google News исчезна вашиот сообраќај ќе опадне многу стрмно, нешто што веќе е видено во други земји каде што се обиде истиот потег, како на пример во Германија, каде законот со кој се утврдува наплата на такса од Гугл веќе е укинат.

Деловни модели мора целосно да се промени. Во видео игрите ова веќе се случи, а бидејќи има дигитални продавници како што се Steam, Origin, Desura или GOG, нивото на пиратерија во овој сектор опадна. Компаниите знаеја како да се прилагодат на новото време, и ова може да биде екстраполирано во дигиталните медиуми - кои сметаат дека Google News е пиратерија со информации.

Некаде Медиумите на АЕДЕ ќе бидат принудени да отстапат, или барем така искрено се надеваме. Во Шпанија започнува црна ера за дигитална слобода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.