HP го лансира Stream 11, ефтин и лесен лаптоп

HP Stream 11

HP сè уште го одржува во живот духот на создавање нови модели на компјутери и тетратки и продажбата на овие сè уште профитабилна. Во последниве денови HP претстави ново семејство на тетратки и модел на ова семејство што се чини го револуционизира секторот или барем покажува поинаква визија досега. Новото семејство се вика поток и првиот модел во овој опсег ќе биде Тек 11. Името на тек 11 доаѓа од големината на екранот што е 11,2 инчи.

HP Stream 11 се фокусира на оптимизација на системите за комуникација, особено функциите wifi и bluetooth, така што оперативниот систем користи cloud апликации, а не природни апликации и со тоа опремата е целосно функционална за многу ниска цена.

Значи, Stream 11 не се фокусира на количината на RAM меморија или процесорот што го користи, туку во телекомуникациските системи и серверите тоа ќе биде овозможено за да можат апликациите за лаптоп Stream 11 да работат.

Стрим 11 ќе има репертоар на апликации што работат преку облак

Стрим 11 има 11,2-инчен екран со FullHD резолуција, 4 GB RAM меморија, процесор Intel Celeron N3060 и 32 GB внатрешна меморија. Исто така, оперативниот систем ќе биде Виндоус 10 е наполнет со апликации во облак како што се канцелариски апликации или HP Фотографии.

Но, облакот во светот нема да биде единственото нешто што е посебно за опсегот на поток на HP. Цените на Stream 11 и на останатите лаптопи во опсегот на Stream тие ќе имаат многу ниски цени. Значи, „Стрим 11“ ќе има цена од 199 долари, а следниот тим, „Стрим 14“ ќе чини 299 долари. Текот 11 ќе биде на продажба подоцна овој месец и другите модели на ова семејство ќе бидат лансирани следниот месец.

Споредбите помеѓу хромбук компјутерите и Стрим 11 се скоро задолжителни, сепак во Стрим 11 имаме Windows 10 кој е пофункционален оперативен систем од Хром оперативниот систем, барем за момент, па се чини дека во овој аспект Стрим 11 е супериорен, но Дали навистина ќе им се допадне на луѓето? Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Чарли dijo

    Компјутер од 32 GB? Мислам дека не е многу функционално, вие не мислите