HTC го губи одделот за истражување и развој во замена за 1.100 милијарда долари

Google

Google ги прави вестите повторно и овој пат по постигнување договор со HTC да се добие контрола врз дел од одделот за производство на мобилни телефони на производителот. Како што сигурно се сеќавате, веќе во септември минатата година се дискутираше за оваа можност, но не сега компанијата пребарувач ги доби сите потребни одобренија за извршување на оваа аквизиција.

Како може да биде поинаку, повторно во Google тие ги избраа своите блог да ги направат информациите важни како овој службеник. Во објавениот запис, чиј автор е ништо помалку од Рик Остерлох, Виш потпретседател на хардвер во Гугл, ги поздравува своите нови вработени во компанијата. Во овој момент треба да се забележи дека навистина Гугл купи тим од 2.000 високо квалификувани лица кои доаѓаат од одделот 'Напојувано од HTC", кои, меѓу другото, беа одговорни до денес за развој на различни проекти како што е сопствениот мобилен Google на Pixel.

htc-google

Google избира брза патека и го презема одделот за истражување и развој на HTC за да ги создаде своите следни терминали

За да станете малку подобри во идејата дека Google го купи овој конкретен стан од HTC во замена за 1.100 милиони долари, кажете ви го тоа „Напојувано од HTC“ не е ништо друго освен одделот за истражување и развој што HTC го имаше досега. Ова значи дека Гугл директно не купи ништо помалку од одделот задолжен за развој на целата нова технологија HTC, истата што беше задолжена до пред неколку месеци за развој на целата технологија присутна во телефоните на тајванската марка.

На овој едноставен начин, иако прилично скап, Google гарантираше дека нема да зависи од другите компании за развој на сопствени телефони и претстојни уреди кои ќе се појават на пазарот. Од друга страна, тој исто така гарантираше континуитет на новите генерации за Pixel бидејќи проектот зависеше многу години од истите инженери што ги ангажираше и кои сега ќе станат дел од неговиот широк персонал.

Како што може да се прочита во записот објавен од Рик Остерлох:

Овие нови колеги носат децениско искуство во постигнување на голем бројпрви плодови", особено во индустријата за паметни телефони, кои вклучуваат лансирање на првиот 3G смартфон во 2005 година, првиот телефон со допир во 2007 година и првиот целосно метален телефон со единечно тело во 2013 година. Ова е исто така ист уред со кој работевме тесно за развојот на Pixel и Pixel 2

Пиксели

И покрај продажбата на одделот за истражување и развој, HTC нема да престане да произведува мобилни телефони

Од страна на HTC, фактот дека тие го продадоа својот оддел за истражување и развој не значи дека тие ќе го напуштат светот на мобилната телефонија, напротив, кога сите овие информации ќе станат официјални HTC објави официјално соопштение во кое најавува дека компанијата ќе продолжи да лансира нови терминали.

Ако обрнеме внимание на сè што велат аналитичарите за набавката, се очекува HTC да продолжи во рамките на пазарот на мобилни телефони, иако бројот на лансирања ќе биде многу пазар, бидејќи компанијата ќе започне да фокусирајте се само на моделите кои имаат најголема корист тие придонесуваат годишно. Од друга страна, повеќе од веројатно е дека HTC ќе започне да се фокусира на други видови пазари на кои денес е референца, како што е развојот на нови очила за проширена реалност или пазарот на Интернет на нештата.

Враќајќи се на Гугл, со оваа инвестиција е јасно дека компанијата сака да ги насочи своите напори кон пазарниот сектор што може да остави многу придобивки како на пр. развој и производство на сопствен хардвер. Како што сигурно ќе се сетите, пред години тие буквално се фокусираа на тоа да дозволат други компании да се посветат на производство на своите производи додека развија целосно сопствен софтвер, тренд што со текот на годините се смени потполно радикално и во филозофијата и во начинот на извршување кон посочи дека Google конечно штотуку интегрираше серија високо квалификувани професионалци во својата работна сила.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->