Apple HomePod ќе има поддршка за повици и наскоро ќе зборува шпански

HomePod

Apple започна со пазарот на паметни звучници со HomePod, кој се издвојува по тоа што има квалитетен звук далеку супериорен во однос на оној на неговите ривали. Иако досега неговите функции се донекаде ограничени. Но, компанијата Купертино работи на решение за ова. Поради оваа причина, тие веќе многу дискретно лансираа нова бета верзија во која има многу нови функции.

Нови карактеристики кои доаѓаат во HomePod, што ќе овозможи поцелосно користење на звучникот на компанијата. Покрај тоа, ги имаме и првите индиции дека говорникот ќе зборува шпански во блиска иднина.

Првата голема вест е поддршката за остварување повици. Корисниците одат на да може да остварува телефонски повици директно од звучникот. Ова ќе ја искористи врската со iPhone и фактот дека HomePod има шест микрофони. Значи, квалитетот на повикот ќе биде идеален.

Можноста за поставете повеќе тајмери ​​истовремено, и трчајте во исто време. Функција што веќе ја имаме во другите звучници како оние на Амазон. Покрај тоа, потврдено е дека можеме да побараме од HomePod да го лоцира нашиот iPhone и да го за makeвони, за да можеме да го лоцираме.

Иако една од најважните вести е дека веќе има знаци на шпански јазик. Во оваа бета верзија, веќе се видени неколку алузии на шпански јазик, што сугерира дека „Епл“ ќе работи на воведување на јазикот на својот звучник во одреден момент во блиска иднина.

Не би било лудо бидејќи HomePod се шири на пазарот, достигнувајќи нови земји. Затоа, не би било чудно што за неколку месеци Apple го објави лансирањето во Шпанија и / или Латинска Америка. Оваа бета верзија се очекува да пристигне официјално на есен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.