Huawei го лансираше MateBook X Pro 2021, неговиот највисок лаптоп со 3k екран

Неодамна видовме како Huawei ги лансираше своите први компјутери со новата генерација чипови развиени од Intel, во тој случај тие беа опрема со среден дострел. Овој пат тие го донесоа својот врвен производ, лаптоп од висока класа со екран со резолуција од 3k во комбинација со многу високи спецификации и рафиниран дизајн. На овој начин, Huawei прави лажат на пазарот за високи компании, со тим што е способен да извршува каква било функција, колку и да е тоа баран.

Имаме две опции за избор, со Intel core i5 или i7, обете верзии се разликуваат само во процесорот бидејќи останатите компоненти се потполно исти. Во дизајнот, го забележуваме разгалувањето што Huawei сакаше да го даде на овој опсег на компатибилни, со многу тенка и стилска метална каросерија, користејќи убави бои, како и елегантни. Со тоа што има 13,9 инчен екран лаптопот останува компактен и доста пренослив, исто така поради неговата тежина и е тоа тежи само 1,33 кг, идеално да ја однесете вашата работа насекаде. Батеријата се издвојува по својата автономија од 10 часа.

Опремата, како и остатокот од опсезите на Huawei, има веб-камера скриена во тастатурата преку клуч и читач на отпечатоци од прст на копчето за напојување, неговиот 13,9-инчен екран зафаќа 91% од предната страна, така што користењето на просторот е максимално .

Табела со податоци на Huawei MateBook Pro 2021

 • Екран: IPS на допир од 13,9 инчи, резолуција од 3.000 x 2.000 (3K).
 • Процесор: 5-ти генерален Intel Core i7 / Intel Core i11.
 • GPU: Intel Iris Xe.
 • RAM меморија: Двоен канал 16 GB DDR4 3200 MHz.
 • Складирање: 512 GB / 1TB SSD.
 • Поврзување: Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6.
 • Пристаниште и сензори: 2 x USB Type C, аудио приклучок 3,5 mm.
 • Батерија: 56 Wh
 • Оперативен систем: Windows 10 Home.

Цена и достапност

Новиот Huawei MateBook Pro 2021 е достапен во официјална продавница на Huawei во две бои за избор, помеѓу сиво од светло и убава зелена од смарагд. Цената варира помеѓу верзиите и е дека откриваме дека нејзината верзија со Intel Core i5 со 512 GB SSD е за 1.099 €. Моделот со Intel Core i7 и 1 TB за складирање одат на 1.399 €. Во моментов има промоција на која Huawei ни дава убав ранец за набавка на опремата, ранецот е проценет на 149,00 часот и е со многу добар квалитет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.