Google го остава Huawei без Android, но засега има пристап до Play Store

Huawei

Минатата недела, владата на претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп го вклучи Хуавеи во црната листа со која компаниите во земјата не можат да прават деловни активности, без да добие значителна финансиска казна. Како што се очекуваше, првиот што скокна на опсегот е Гугл, но не и единствениот.

Како што изјави Ројтерс пред неколку часа, подоцна потврдено од The ​​Verge, кој имаше пристап до таа вест, гигантот за пребарување  ја суспендираше целата своја деловна активност со Huawei кои бараат трансфер на хардвер, софтвер и услуги. Сепак, се чини дека ако имате пристап до продавницата за апликации на Google.

Неколку часа по оваа најава, официјалната сметка на Андроид го наведе тоа Уредите на Huawei ќе имаат пристап до Play Store, без кои терминалите на Huawei не можеа да направат малку или ништо на пазарот, бидејќи за 70% од над 2.000 милиони корисници на Android е главниот извор за инсталирање апликации.

Што азискиот гигант нема да има пристап до следната верзија на Андроид Q, верзија што ќе се појави на пазарот во последниот квартал од 2019 година. Момците на Huawei ќе бидат принудени да верувајте на вилушката Андроид во која според различни информации работат од 2012 година, вилушка од која тие го продолжија развојот минатата година поради можноста да дојде овој момент.

Huawei

Иако е точно дека главната атракција на Android е продавницата за апликации, без која не можеме да инсталираме никаква апликација како што се Facebook, WhatsApp, Instagram ... се чини дека доколку имате пристап, сепак, проблемот е што овие компании можат блокирајте ги вашите апликации за да не работат на терминалите на Huawei, нешто што VLC веќе го направи минатата година со овие терминали прецизно, затоа што перформансот не беше очекуван.

Покрај тоа, Тие не би вклучиле Gmail, Google Maps, Google Photos, Google Drive.... апликации за кои не знаеме дали ќе бидат принудени да ја блокираат нивната инсталација на терминалите на Huawei, иако тоа е најверојатно. Ако е така, на Хуавеи му претстои црна иднина, не во Соединетите држави, каде е забранет влез преку оператори неколку месеци, туку во целиот свет, освен Кина, каде ги користи сите услуги на Гугл, вклучително и Фејсбук, WhatsApp, Twitter и други се забранети.

Проблемите за Huawei започнаа минатата година, кога владата го блокираше комерцијалниот договор што компанијата го потпиша со главните оператори во САД, обвинувајќи го дека е друга рака на кинеската влада, обвинувања што раководителот на компанијата ги отфрли набргу потоа, како што е логично, иако навистина беше така.

Гугл не е единствениот што ја почитува блокадата

Кученце

Покрај Гугл, и двете Intel и Qualcomm исто така потврдија дека ќе престанат да соработуваат со азискиот производител. Во случај на Intel, се претпоставува дека Опсег на лаптопи Huawei, што нуди толку добра вредност за парите, веќе нема да може да управуваат процесори од Интел.

AMD, другиот производител на процесори, иако повеќе фокусиран на десктоп компјутерите, нема да може да тргува ниту со Huawei, така што единствената помош што би ја имала азиската компанија би била да лансира сопствен процесор, нешто многу малку веројатно, што би морало да додадете оперативен систем, кој не може да биде ниту Виндоус на Мајкрософт.

Американскиот производител кој може да биде најмногу погоден од овој потег ќе биде „Qualcomm“, не заради нејзината зависност од Huawei, што е практично непостоечко, бидејќи со моделите на Huawei не управуваат процесори на Qualcomm, туку повеќе од палетата Кирин на самиот азиски производител, бидејќи кинеската влада може обврзува Азиските производители (Xiaomi, OnePlus, Oppo, Vivo ...) да не ги користат процесорите на оваа компанија за да користат Kirin на Huawei или на MediaTek.

Што ќе се случи со мојот Huawei?

Денес Тешко е да се знае што ќе се случи со вашиот терминал Huawei, бидејќи не се дадени повеќе детали во врска со ова, само следното ажурирање на Android Q нема да стигне до терминалите на производителот во кое било време, односно дека е сосема нов Huawei P30 во нејзините различни сорти нема да се ажурираат.

Ако имате намера да го обновите вашиот уред за еден од фантастичните терминали што Huawei го лансираше во последните неколку недели, можеби би било време да почекајте да видите како се развива сè што е поврзано со оваа блокада. Ако едвај чекате и сакате да бидете подобри во здравјето, најдоброто нешто што можете да направите е да се одлучите за кој било друг производител.

Ако американските компании блокираат инсталација на нивните апликации на терминалите на Хуавеи, ова Тоа не само што ќе влијае на следните терминали, туку исто така ќе влијае и на терминалите во моментов на пазарот, што ќе ги принуди корисниците да користат веб-верзии, во случај на Фејсбук, Твитер или Инстаграм, но не со WhatsApp, за кој е потребна инсталирана апликација за да може да ја користи.

Каков ќе биде одговорот на Кина?

Кинеско знаме

Како што коментирав погоре, повеќето од услугите на американските компании како што се Фејсбук, Твитер, WhatsApp ... и други се блокирани во Кина, така што владата на земјата може да направи малку повеќе ако сака да одговори на движењето на Американска влада. Понатаму, Кина има предност во секое време.

Ако направите каков било потег што може да му наштети на продажбата на слушалките во вашата земја, најголемиот пазар во светот по Индија, вкупната продажба ќе претрпи штета, што пак тоа ќе влијае на компонентите и фабриките за склопување лоцирани во земјата, фабрики кои би морале да започнат со намалување на персоналот поради пад на побарувачката.

А во Европа?

Huawei 5G мрежи

Huawei е еден од производителите што вложи најмногу за развој на 5G мрежи, мрежи кои наскоро ќе ги заменат мрежите 4G / LTE низ целиот свет. Во Европа, со повеќето мобилни мрежи управуваат антени од овој производител како во САД. Ако Европската унија го следи истиот пат како и Соединетите држави, веројатно барем првично, може да биде капакот на ковчегот за Huawei, бидејќи нејзините два главни пазари би биле ограничени надвор од Соединетите држави и Европа.

Збогум за аспирациите на Huawei

Во 2018 година, Huawei стана производител кој покажа најголем раст во светот, и покрај тоа што не беше присутен во САД, со пораст на продажбата од 34,8%, продажба на повеќе од 200 милиони терминали. Намерата на Хуавеи беше на прво место да ја надмине втората позиција во рангирањето на „Епл“ и подоцна да оди на првиот, „Самсунг“.

Но Аспирациите на Хуавеи претрпеа сериозно уназадување, бидејќи сега корисниците многу ќе размислуваат ако и покрај квалитетот што го нудат терминалите на производителот, тоа е добра опција да се добие терминал со кој нема да управува официјална верзија на Android, туку верзија дизајнирана од производителот, верзија што ќе не вклучува вести што Гугл ги додава секоја година, освен ако производителот не ги копира сите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.