Huawei ја лансира својата нова серија Y 2018: два мобилни телефони со добри перформанси и прилагодена цена

Се чини дека Huawei не може да биде мирна за секунда и штотуку го најави лансирањето на својата нова Y серија на мобилни уреди. Во овој случај станува збор за новите Huawei Y7 и Huawei Y6 кои се почетни уреди за оние кои не сакаат да потрошат многу пари и кои се издаваат со EMUI 8.0 базирани на Android 8.0.

Овие двајца нови модели Huawei Y7 и Huawei Y6, тие имаат FullView дисплеј на Huawei, напредни карактеристики на камерата и долго траење на батеријата. Овој пат гледаме како Huawei се обраќа на пазарната ниша заинтересирана за квалитетни паметни телефони по прифатлива цена.

Новиот Huawei Y7

Во овој модел наоѓаме а екран 5,99 инчен Huawei FullView без премногу закосен и со сооднос 18: 9. Со овој модел наидовме на заоблена стаклена плоча од 2.5D, што нуди неколку интересни спецификации во однос на камерите, во овој случај има cПредна камера од 8 мегапиксели и а Задна камера од 13 мегапиксели. Напредниот блиц за тонирање на селфи автоматски открива осветлување на лицето и интелигентно ги прилагодува нивоата на осветленост за портрети со природен изглед.

Покрај тоа, овој модел додава процесор Octa Core Snapdragon 430, графичкиот процесор Adreno 506, 2 GB RAM меморија, заедно со проширливо 16 GB внатрешно складирање, отклучување отпечатоци и прецизно отклучување на лице од фирмата. Има слот со капацитет за три картички, што поддржува две NANO СИМ картички истовремено, како и Micro SD картичка што обезбедува до 256 GB за дополнително складирање. Во овој модел Достапните бои се сина и црна, неговата цена започнува од 199 €.

Huawei Y6

Во овој случај имаме 5,7-инчен Huawei FullView и HD екран, со исти спецификации како неговиот брат во однос на камерите. И во овој случај ја додава технологијата Histen на Huawei, што нуди три различни режими на слушање музика: близок (звучник за слушалки), преден (театарски ефект) и широк (ефект на концерт). Од друга страна, тој го носи процесорот Snapdragon 425, заедно со 2 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија.

Двата уреди на Huawei имаат големина на батерија од 3000 mAh што според производителот ќе го продолжи векот на траење на истиот со часови. На Huawei Y7, корисниците можат да гледаат видеа до 13 часа директно или да пуштаат музика до 58 часа. На Y6, корисниците можат да гледаат видеа до 14 часа или да пуштаат музика до 57 часа. Два нови модели кои додаваат на долгата листа на влезни уреди со доста интересни спецификации со оглед на цената на секој од нив. Во овој случај Huawei Y6 е достапен во црна, сина и златна боја од 149 €.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.