Huawei победи во една од тужбите поднесени против Samsung за патент

Кога се чинеше дека борбата за патенти меѓу компаниите е порелаксирана, веста дека Huawei ќе наплати неколку 80 милиони јуани што изнесува околу 11,6 милиони долари Samsung за повреда на еден од неговите патенти. Тужбите за патенти меѓу „Епл“ и „Самсунг“ отсекогаш биле вообичаени во медиумите и веќе некое време Huawei добро ги извршува работите и се приклучува на овој вид спор околу патентите. Тоа го прави и на најдобар можен начин откако кинеската компанија го доби првиот од различните тужби што беа покренати против Самсунг за употреба на технологија која наводно им припаѓа.

Во моментов нема конкретни информации за патентот што Самсунг го прекршил, она што е јасно е дека е тужба од месец мај 2016 година дека на крајот билансот се решава кон Кинезите. Ова е прва реченица, но се очекува да продолжат да пристигнуваат уште повеќе, бидејќи тоа е повеќе од една од тужбите што Huawei ги покрена против Samsung. Очигледно сега останува на Самсунг да одлучи дали ќе ја обжали оваа казна или не, но најбезбедно е што по проучувањето на случајот тие ќе завршат со жалба на казната ...

Некои од тужбите директно споменуваат уреди како што е Samsung Galaxy S7, што значи дека во случај на победа на овие судски процеси бројките можат да бидат милиони ако го земеме предвид бројот на продадени уреди од Samsung. Технологијата што се користи за поврзување со 4G е делумно виновна во овие судски спорови од Huawei и се очекува кинеската компанија да продолжи да бара повеќе прекршувања на проблемите со патентите на други уреди. Судските битки се движат на моменти од Епл наспроти Самсунг во Хуавеи против Самсунг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.