Huawei досега продаде 100 милиони уреди досега оваа година

чест-8-хуавеи

Huawei стана по своја заслуга една од најдобрите опции на пазарот за телефонија. Кинезите многу добро ги иновираат своите терминали без прибегнување кон копирање на главните производители на пазарот. И покрај неговото патување низ САД во рацете на претходната генерација на Nexus не беше како што се очекуваше Компанијата успеа да продаде 100 милиони терминали според сите, како што објавија од компанијата на настан на кој го позајми новиот смартфон Нова. Оваа бројка ја претставува вкупната продажба на Huawei во текот на целата минатата година, така што во остатокот од годината и поблизу до Божиќните празници, компанијата ќе ги надмине своите очекувања.

Според бројките што ги понуди компанијата во денешното претставување, повеќе од 6 милиони Huawei P9, сегашниот предводник на компанијата, се продадени, додека Honor 8, неговата нискобуџетна марка, кинеската фирма го постигна пазар еден и пол милиони единици. Одамна помина Huawei стана главен продавач на терминали во Кина, неговата земја на потекло, оставајќи ја Xiaomi далеку зад себе, компанија која својата стратегија ја заснова на копирање на своите конкуренти.

Но, веќе некое време Xiaomi расте во џуџиња во нивната земја, каде покрај Huawei, Meizu и Honor го одземаат уделот на пазарот. Недостатокот на иновации и конкуренција ја добиваат фирмата Xiaomi, која не само што крена глава. Meizu и Honor исто така лансираат многу добри терминали на пазарот по многу разумна цена и со многу добри карактеристики, некои дури и подобри од терминалите на Xiaomi.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.