Huawei работи и на свој виртуелен асистент

Денес има многу виртуелни асистенти што ги имаме на располагање, Siri, Google Assistant, Cortana, Alexa и други. Вистина е дека Huawei веќе го вгради асистентот на Amazon на Amazon во својот Huawei Mate 9, Но, овој пат, она што го споделуваме со сите вас е можноста компанијата да се фокусира на свој асистент, а со тоа да им се придружи на останатите компании кои веќе ги имаат нивните.

Во овој случај, самиот производител предупредува дека на почетокот нема да биде лансиран на глобално ниво и ќе биде тешко да се добие добро ниво во споредба со останатите производители кои веќе имаат најработени асистенти, поради оваа причина тие објаснуваат дека во вашиот случај првично ќе пристигне само во Кина, за подоцна да се симне во остатокот од светот.

Нормално е дека сите големи компании се приклучуваат на напредокот на овие асистенти и повеќе после тоа Apple продолжи со Siri неколку години, Google се приклучи со својот Google Assistant и друго. Овие асистенти не можат секогаш да ни бидат корисни, но очигледно е дека е подобро да ги имате инсталирано отколку да ги немате. Samsung работи и со неговиот асистент Bixby, така што кругот би бил скоро затворен во отсуство на Huawei.

Можно е дека едно време секоја марка има свој асистент и ова го покажуваат овие први чекори на Huawei и остатокот, па затоа нè очекува интересна иднина во овој поглед. Сега е неопходно Huawei да продолжи со развојот на својот (што нема име на енклава) и дека она што го лансира е добро за да ги мотивира можните корисници на своите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.