Huawei се соочува со Apple и Samsung и наскоро ќе ги стигне

Huawei

Huawei е една од фирмите што собира најмногу следбеници во последниве години, толку многу што можевме да уживаме во многу нејзини настани и со многу свои терминали. Особено на шпанскиот пазар, еден од неговите омилени, има поддршка од голем дел од населението кое смета дека брендот е издржлив и прилагоден според квалитетот на цената. Затоа можеби е постулирано како јасен конкурент на „Епл“ и „Самсунг“.

И тоа е тоа Кинеската фирма објави дека ќе ги остави средниот и нискиот опсег малку повеќе настрана за да лансираат уреди од висока класа кои се спротивставуваат на iPhone и Galaxy по многу построги цени… Дали Samsung и Apple треба да почнат да треперат од овие изјави?

Толку многу што Huawei ги пресече прецизно за една четвртина што беше доста плодна за Apple. Во последната година Кинескиот производител успеа да продаде 38,5 единици на своите уреди, намалувајќи го растојанието со технолошки гигант како што е „Епл“ на 2,5 милиони продадени уреди. Ако погледнеме наназад, пред дванаесет месеци тоа растојание беше четири пати поголемо од ова што сме денес според фирмата ИДЦ кој ги анализирал податоците од двете компании.

Телефоните од висока класа се наоѓаат веднаш зад аголот, и тоа е тоае Huawei би можел да го пробие пазарот во октомври со паметен телефон кој ќе го разниша iPhone 8 и целата гужва што планира да ја предизвика. Несомнено ќе бидеме на презентацијата од поодамна, така што ќе можете да ги видите од прва рака сите новости, но Samsung, LG, па дури и Xiaomi треба да започнат со прилагодување на ретровизорите, бидејќи Huawei го фати влезниот тек.

Слично на тоа, Xiaomi е рангиран како петти светски производител, веднаш зад Oppo. (Подиумот, како што рековме, го држат Samsung, Apple и Huawei, соодветно).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.