Huawei Band 6, најкомплетната паметна лента на пазарот [Анализа]

Паметните нараквици, како и паметните часовници се производи кои се повеќе се присутни во секојдневниот живот. И покрај фактот дека на почетокот на генерациите на овие уреди се чинеше дека корисниците не сакаат да ги следат нивните функционалности и дизајни, реалноста е дека брендовите како на пр. Huawei силно се обложиле на уреди за носење а резултатите беа доста поволни.

Во длабочина го анализираме неодамнешниот Huawei Band 6, уред со голема автономија и карактеристики на премиум производи. Откријте со нас какво е нашето искуство со Huawei Band 6, неговите јаки страни и секако слабостите.

Материјали и дизајн: Надвор од едноставна нараквица

Додека повеќето брендови се обложуваат на мали нараквици, со незабележителни дизајни и скоро би рекле дека намерата да ги сокријат, Huawei го направи спротивното со својот Band 6. Оваа нараквица за мерење е многу близу до тоа да биде директно паметен часовник и во однос на екранот, големината и конечниот дизајн. Всушност, неизбежно нè потсетува на друг производ на марката како што е Huawei Watch Fit. Во овој случај, имаме убав производ, со копче од десната страна и се нуди во три верзии: златна и црна боја.

Дали ви се допаѓа бендот Huawei? Цената ќе ве изненади на продажните портали како што е Амазон.

 • Димензии: X x 43 25,4 10,99 mm
 • тежина: 18 грамови

Рабовите се малку заоблени, меѓу другото, за да ја фаворизираат неговата издржливост и отпорност. Се разбира, на оваа нараквица не наоѓаме дупки за звучници или микрофони, тие не постојат. Задниот дел е наменет за двата пина за полнење и за сензорите задолжени за SpO2 и отчукувањата на срцето. Екранот зафаќа голем дел од предниот дел и несомнено е главниот протагонист на дизајнот, што го прави производот толку близу до паметниот часовник. Очигледно дека производството е пластично за кутијата, во корист на нејзината леснотија, на ист начин како што ремените се направени од хипоалергичен силикон.

Технички карактеристики

Во овој Huawei Band 6 Haveе имаме три главни сензори, акцелерометарот, гироскопот и сопствениот оптички сензор за срцевиот ритам на Huawei, TrueSeen 4.0 што ќе се комбинира за да обезбеди резултати од SpO2. Од своја страна, поврзувањето ќе биде врзано за Bluetooth 5.0, што во принцип ни понуди добар резултат од раката на Huawei P40 што го користевме за тестовите.

Имаме отпорност на вода за која не ја знаеме особено заштитата на IP и можноста да ја потопиме до 5 банкомати. Што се однесува до батеријата, имаме вкупно 180 mAh што ќе се полнат преку приклучокот за магнетно полнење што е вклучен во пакетот, не така адаптерот за напојување, па затоа мора да ги искористиме другите уреди што ги имаме дома. Овој Huawei Band 6 ќе биде компатибилен со уредите со iPhone од iOS 9 и Android од неговата шеста верзија. Ние немаме абење, како што може да се очекува, имаме оперативен систем на азиската компанија што обично работи многу добро во овие задачи.

Големиот екран и неговата автономија

Екранот ќе ги земе сите рефлектори, и тоа е la Huawei Band 6 поставете панел од 1,47 инчи кој ќе зафаќа 64% од предната страна Вкупно според техничките податоци, иако искрено, поради неговиот малку закривен дизајн, нашето чувство е дека зафаќа уште поголем преден план, па се чини дека зад него стои успешна дизајнерска работа. Ова директно му конкурира на неговото најстариот брат Huawei Watch Fit, чиј екран е 1,64 инчи, исто така има правоаголен дизајн. Не знаеме кое ниво на заштита го има екранот, иако во нашите тестови се однесуваше како доволно отпорно стакло.

Овој панел AMOLED има резолуција од 194 x 368 пикселиsy има повисоко ниво на осветленост од конкурентните нараквици како што е добро познатата Xiaomi Mi Band. Од оваа причина, екранот е совршено видлив среде бел ден, и покрај фактот дека нема автоматска осветленост. Третото средно ниво се чини дека ќе биде оној што ќе служи како округ за да може лесно да се справува без да мора постојано да управува со осветленоста и исто така без многу оштетување на батеријата.

Екранот има ниво на чувствителност на допир кое точно одговори на анализата, исто така е поволно и претставувањето на боите, особено ако сметаме дека уредот е дизајниран да виси од нашиот зглоб и да не ужива во филмови, мислам на заситеноста на боите и контрастите особено го фаворизираат читањето на информациите што Huawei Band 6 сака да ни ги понуди во секое време. Екранот изгледа одлично за секојдневна употреба.

Батеријата нема да биде проблем, иако тие 180 mAh може да изгледаат малку, Реалноста е дека со секојдневната употреба што му ја дадовме, Huawei Band успеа понудете ни 10 дена употреба, што може да се прошири на 14 ако изведувате одредени трикови кои на крајот не спречуваат да уживаме во уредот.

Користете искуство

Имаме основна контрола на гестови:

 • Долу: Поставки
 • Горе: Центар за известување
 • Лево или десно: Различни додатоци и мемории

Така, ќе можеме да комуницираме со уредот, со што ќе ја прилагодиме осветленоста, сферите, ноќниот режим и ќе ги консултираме информациите. Меѓу инсталираните апликации ќе имаме:

 • Обука
 • Пулс
 • Сензор за кислород во крвта
 • Регистар на активности
 • Режим на мирување
 • Режим на стрес
 • Вежби за дишење
 • Известувања
 • Времето
 • Стоперка, тајмер, аларм, фенерче, пребарување и поставки

Искрено, во оваа нараквица нема да промашиме апсолутно ништо, иако нема да можеме ниту да ја продолжиме.

Не можеме да очекуваме дополнителни функции од него, имаме квантитативна нараквица што ги победува своите ривали во дизајнот и на екранот по цена од 59 евра штоИскрено, тоа ме тера да ја исклучам целата конкуренција во целина. GPS може да се пропушти, јас го имам јасно, но невозможно е да се понудат повеќе за толку малку. „Евтиниот“ пазар на паметни ленти е целосно свртен наопаку од овој бенд Huawei.

Бенд 6
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
59
 • 80%

 • Бенд 6
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: Мај 29 2021
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Карактеристики
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 75%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Голем, висококвалитетен екран
 • Исклучителен дизајн
 • Голема автономија и многу ниска цена

Contras

 • Нема вграден GPS
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.