Huawei Mate 10 Lite, средниот опсег е засилен со терминал со 4 камери

Претставен Huawei Mate 10 Lite

Неодамна два модела тоа ќе доминира на врвот на каталогот на Huawei: Huawei Mate 10 и Huawei Mate 10 Pro.Сепак, добро е познато дека кинеската компанија добива добри продажни резултати во средниот опсег. Без понатаму, Минатата година најпродаван мобилен телефон во Шпанија беше Huawei P8 Lite. Сега овој опсег „Лајт“ расте со нов терминал, но повеќе витаминизиран од нормалното. Тоа е за Huawei Mate 10 Lite.

Овој мобилен има дарежлив екран. Дијагоналата достигнува 5,9 инчи и нејзината резолуција достигнува до 2.160 x 1.080 пиксели; тоа е, Full HD + резолуција. Исто така, неговиот преден дел е целосно опремен со екранот; без копчиња и само логото на брендот на дното.

Прегледи на Huawei Mate 10 Lite

Во меѓувреме, во задниот дел ќе најдеме читач на отпечатоци и неподвижна камера во која има два сензори: еден 16 мегапиксели и еден 2 мегапиксели. Со ова ќе добиеме резултати во најчистиот стил на боке; тоа е да се каже, замаглување на ефектот на портретите што ги правиме. Но, пазете се, бидејќи на предната страна исто така е одлучено да се постави камера со двоен сензор. Во овој случај ќе се соочиме со сензор од 13 и 2 мегапиксели.

Што се однесува до моќноста на овој Huawei Mate 10 Lite, кинеската марка се обложува на домашен процесор: а Кирин 659 8-јадрен со работна фреквенција од 2,36 GHz. Чипот е придружен со 4 GB RAM меморија. Додека просторот за зачувување датотеки е 64 GB. И, да, можете исто така да користите мемориски картички во формат microSD (до 256 GB).

Конечно, на Huawei Mate 10 Lite е мобилен телефон со двоен SIM-слот. Тој е способен за поврзување со 4G мрежи од следната генерација. Има WiFi, Bluetooth мала потрошувачка и NFC конекции. Што се однесува до верзијата на Android што е инсталирана, мора да се вратиме на Android 7.0 Nougat - тие не се одлучуваат за Android Oreo како стандард. Исто така, неговата батерија е 3.340 милиампери со која се очекува да може да се добие доволно на крајот на денот без да мора да поминува низ приклучокот. Неговата цена е 349 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.