Huawei Mate Xs и сите новости на брендот за 2020 година

Huawei Mate Xs

Минатата година беше почеток за склопување на смартфони, со Galaxy Fold и Huawei Mate X, оставајќи ги настрана обложувалниците на другите производители дека малку, поточно, ништо немаше врска со концептот на смартфон што се преклопува, што сите го знаеме.

Моделот на Самсунг се соочи со различно проблеми со екранот, проблеми што ја принудија компанијата да го одложи лансирањето. Huawei Mate X беше лансиран само во Кина, така што практично ниту еден медиум немаше можност да го анализира во длабочина.

Huawei планираше официјално да ја претстави втората верзија на Mate X за време на прославата на MWC 2020, настан што беше откажан поради потенцијален ризик што го носи коронавирусот. Некои компании ја одржуваа презентацијата, иако на друга локација, како што е Huawei, кој ја претстави втората генерација на Huawei Mate X, наречен Мате Xs, таблетот MatePad Pro, лаптопот MateBook X Pro и паметен рутер CPE Pro 2.

Huawei Mate Xs

Според азиската компанија, главната разлика што ја наоѓаме во оваа втора генерација е во шарката, еден од најважните делови, заедно со екранот, во категоријата смартфони што се преклопуваат. Huawei користеше шарка наречена Falcon Wing, шарка направена од легура на циркониум која нуди поголема цврстина и отпорност на абење.

Поврзана статија:
Galaxy Z Flip: сè што треба да знаете за новиот смартфон што може да се склопи на Samsung

Екранот е обложен со обложен со двоен слој на полиимид, полимер кој нуди А. висока јачина на свиткување и дека е исто така многу отпорен на топлина, материјал што најчесто се користи во автомобилскиот и воздушниот сектор, па затоа не е баш ефтин.

Huawei Mate Xs

Оваа втора генерација не е компатибилна само со 5G мрежите, туку и имплементирана е најнапредната и актуелна технологија моментално достапна во телефонскиот сектор, така што неговата цена е дури и повисока од првата генерација, што дополнително ќе го ограничи нејзиниот можен пазар.

Спецификации на Huawei Mate Xs 5G

Huawei Mate Xs

Отворен екран 8 инчи со формат 25: 9 и резолуција од 2.480 × 2.200 пиксели
Екранот е затворен 6.6 инчи со сооднос 19: 9
Процесор Кирим 990 со 5-јадрена 8G технологија
Графикон Adreno Mail-G76 MC16
меморија 8 GB RAM меморија
складирање 512 GB
Камери Широк агол 40 mp f / 1.8 - Ултра широк агол 8 mp f / 2.2 - Телефото 12 mpx f / 1.8 - TOF сензор
Batería 4.500 mAh
Андроид Андроид 10 со слој за прилагодување на EMUI без услуги на Google
Затворени мерки × × 161.3 78.5 11 мм
Отворени мерки × × 161.3 146.2 11 мм
тежина 300 грамови
Otros Читач на отпечатоци од едната страна - Wi-Fi AC - 5G модем

Цена и достапност на Huawei Mate Xs

Huawei Mate Xs

Втората генерација на смартфон на преклопување на Huawei ќе се појави на меѓународниот пазар во март оваа година и ќе го стори тоа за 2.499 евра, 200 евра поскапи од првата генерација. Според Huawei, технологијата што можеме да ја најдеме во внатрешноста на овој терминал, заедно со употребените материјали, доведува до зголемување на цената на терминалот.

Huawei MatePad Pro

Huawei MatePad Pro

Гугл изгледа како целосно излезе од пазарот на таблети, пазар што го принудува секој корисник заинтересиран за ваков тип на уреди да прибегне кон различните решенија што ни ги нуди Apple, доколку опциите што ги нудат Samsung и Huawei не ги убедат.

Поврзана статија:
Huawei MediaPad M6: Преглед на таблет со многу да се каже

На истиот настан на кој Huawei ја претстави втората генерација на Huawei Mate Xs, азиската компанија ја претстави својата нова посветеност на пазарот на маса, со MatePad Pro, таблет во кој има сè, од доброто до најдоброто, вклучително и пенкало што ни нуди разноврсност што ја бараат многу корисници.

Различен елемент што ни го нуди MatePad Pro е игла, пенкало со кое можеме да ја возвратиме нашата имагинација и дека покрај тоа, се вчитува со поставување на горниот раб на екранот, раб што е магнетски, можеме да го користиме и за транспорт без да го изгубиме.

Спецификации на Huawei MatePad Pro

Huawei MatePad Pro

Екран 10.8-инчен ЛЦД со резолуција QHD - формат 16:10
Процесор Кирим 990
Графикон Adreno Mail-G76 MC16
меморија 6 / 8 GB
складирање 128 / 256 GB
Задни камери 13 mp со бленда f / 1.8
Предна камера 8 mp со бленда f / 2.0
Batería 7.250 mAh компатибилно со брзо полнење - Безжично полнење и обратно полнење.
Андроид Андроид 10 со слој за прилагодување на EMUI без услуги на Google
Мерките 246x159x7.2 мм
тежина 460 грамови
Otros Компатибилна со M-Pen - достапна е верзија 4G / 5G

 

Цена и достапност на Huawei MatePad Pro

Huawei MatePad Pro

Новиот таблет Huawei ќе се појави на пазарот во април и ќе се појави во различни верзии, како за складирање така и за поврзување, а крајните цени се следниве:

 • Huawei MatePad Pro со 6 GB RAM меморија, 128 GB простор и Wi-Fi: 549 евра
 • Huawei MatePad Pro со 8 GB RAM меморија, 256 GB простор и Wi-Fi: 649 евра
 • Huawei MatePad Pro со 8 GB RAM меморија, 256 GB простор и Wi-Fi и M-Pen: 749 евра
 • Huawei MatePad Pro со 6 GB RAM меморија, 128 GB простор и LTE: 599 евра
 • Huawei MatePad Pro со 8 GB RAM меморија, 256 GB простор и LTE: 699 евра

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.