Huawei P10, врвната кинеска фирма во наши раце

Huawei

Минатиот 26 февруари Компанијата Хуавеи го претстави својот starвезден терминал или во овој случај, starвездени терминали: Huawei P10 и P10 Plus. Без сомнение, во претходните прилики веќе рековме дека да се има фактор на време во ваша корист е нешто многу добро на пазар толку конкурентен како оној на паметните телефони и оваа година Huawei предложи да ги покаже своите терминали на почетокот на годината и во најважниот настан за телефонија ширум светот, Светскиот мобилен конгрес.

Можеме да кажеме дека првиот круг излезе откако еден од најголемите ривали на компанијата досега, Самсунг, не ги лансираше своите нови уреди од причини што сите ги знаеме, иако е точно дека мораше да се бори за својот протагонизам во МВЦ , Huawei знаеше како совршено да игра свои карти на овој настан И неодамна преку еден од нејзините директори објави дека следната година ќе го повторат своето искуство во Барселона, оставајќи ги зад себе презентациите на крајот на март на почетокот на април.

Но, да го разгледаме подетално новиот уред на Huawei, P10.. Во овој случај, сите знаеме дека постојат два уреди, но Huawei P10 Plus сè уште не стигнал до нашите раце, па да се надеваме дека можеме да го „допреме“ потемелно и да ги споделиме со вас нашите впечатоци за тоа, додека ги гледаме сите детали, спецификации и заклучоци за влезниот модел новиот Huawei P10.

Дизајн и градежни материјали

Несомнено дизајнот на овој уред е нешто што предизвика многу очекувања и на крајот на краиштата мора да се каже дека е донекаде конзервативен, но задебелена палета на бои може да биде точка што треба да се разгледа со Пантоне во водство. Што се однесува до неговиот дизајн, многумина веќе го споредуваа овој нов Huawei P10 од предната со Xiaomi Mi5 и одзади со Apple iPhone, но оставајќи ги настрана сличностите помеѓу терминалите (нешто вообичаено денес) мора да потенцираме дека дизајнот е навистина прекрасен.

Huawei P10 додава извонредна промена во дизајнот, сензорот за отпечатоци се појави во прв план на паметниот телефон и тоа ги тера многу корисници, следбеници на фирмата, да кажат дека ја изгубил личноста и другите, додека други се заблагодаруваат од едноставна причина што кога ние ќе го отклучиме терминалот што е на масата, не е потребно да го креваме, покрај тоа ова копче сега обединува неколку функции на кои можеме да прилагодиме Елиминирајте ги копчињата за виртуелен екран користејќи ги нивните капацитивни функции.

Што се однесува до шасијата, таа е направена од алуминиум со стаклена завршница на задната страна, каде што е две камери од 20MP + 12MP, развиени со Leica, да се биде 12 (RGB) + 20 (монохроматски) mpx, OIS, двоен LED блиц и f / 2.2. Имаме ап5.1-инчен Full HD екран тоа навистина изгледа добро дури и ако добие сончева светлина и доволно за мене на паметен телефон, со тенки рамки, позаокружен изглед од претходниот модел, P9 и 2.5D стакло што го прави нешто позаоблено на краевите нудејќи подобар зафат и чувство кога го држите во едната рака.

Спецификации на Huawei P10

Ние веќе зборувавме за овие спецификации во претходни прилики и се соочуваме со спектакуларен уред од неговиот влезен модел. Има капацитет од 64 GB внатрешна меморија за проширување со microSD картичка, покрај тоа што има 4 GB RAM меморија од типот LPDDR4 и најновиот процесор на фирмата, Kirin 960 Octa-core (4 × 2,4 GHz Cortex-A73 & 4 × 1,8GHz Cortex-A53) од графичкиот процесор: Mali-G71 Mp8.

За поврзување, имаме сè, покрај новата порта USB тип C за полнење на паметен телефон, приклучокот 3,5 мм приклучок за слушалки и најновата генерација 4G LTE 4 × 4 MIMO (4 физички антени) за поддршка на 4.5G мрежа. 2 × 2 Wi-Fi MIMO (2 антени) за безжично покривање со голема брзина, Bluetooth, GPS и aGPS, OTG.

Аудиото е навистина добро и неговиот звучник е гласен, прилично гласен би рекол. Од друга страна, ние мора да ја потенцираме брзината на отклучување на сензорот за отпечатоци, ова е навистина брзо и ефикасно, и бевме пријатно изненадени и покрај фактот дека Huawei добро ја презеде мерката во сензорите за отпечатоци.

Двојна камера на Huawei P10

Ова е еден од оние делови што можат да одат заедно со спецификациите, но добро е да се одделат спецификациите од што навистина му нуди на корисникот при фотографирање, па ајде да разговараме малку за нив. Она што се издвојува во нив заедно со двојната камера на P9 или Mate 9 што веќе ја имаше оваа двојна камера потпишана од Leica, е можеби најинтензивни бои нешто што не го сакаат сите корисници. На предната страна, се додава опција, така што групните селфиња ќе излезат подобро, дозволувајќи им на полето на фотоапаратот да се отвора повеќе кога ќе се додадат луѓе околу нас, нешто едноставно, но ефикасно за да направат селфињата да изгледаат подобро.

Претходниот Huawei со двојни леќи веќе ги правеше фотографиите со длабочина на поле што ни го овозможуваат добро познатиот ефект „боке“. Во оваа смисла, веруваме дека можеби сè уште нема малку работа ако сакаме да го споредиме со оној на iPhone 7 Plus, но Благодарение на пост-обработката на Huawei, може да се постигнат доста добри резултати. Знаеме дека споредбите никогаш не се добри, но јасно е дека дури и тие го сторија тоа во нивната презентација и иако истиот резултат навистина не се добива на овој тип фотографии, тој е доста добар. Ноќните фотографии не се многу подобри отколку во претходните генерации, па во оваа смисла камерата на Huawei P10 е подобрена на многу фер начин добивање на добра оценка воопшто имајќи ја предвид вредноста на парите.

Заклучоците

Добро, сите овие спецификации се добар број на броеви и не само какви било броеви, но навистина можеме да го кажеме тоа Овој уред е брз, не претрпевме несреќи во овие две недели употреба, тој може да трае цел ден со својата батерија (3.200 mAh) иако извршуваме бројни задачи со терминалот барајќи максимум, но ако станува малку топло со голема употреба, ништо алармантно во никој случај. Значи, можеме да потврдиме дека иако е вистина дека моделот Huawei P10 Plus додава неколку опции што би сакале да ги видиме во овој нов P10, како што е отпорност на вода или поголема батерија, овој P10 е подготвен да ги трие рамената и да победи со големи смартфони кои наскоро ќе ги имаме на дофат на раката.

Покрај тоа, го повторуваме она што го коментиравме на почетокот на овој пост, факторот време игра важна улога и располагањето на паметниот телефон за само 2 дена (на продажба на 15 март) и дарувајќи - во Шпанија - Huawei Watch 2 со претходна резервација на истиот, тие ја прават предноста пред своите ривали значителна, така што ќе ја видиме стапката на продажба што ќе ја постигнат, бидејќи до денес ништо не е кажано за резервации.

Huawei P10
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
649
 • 80%

 • Huawei P10
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Камера
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • Ни се допадна малата промена во дизајнот
 • Навистина брз сензор за отпечатоци од прст
 • Големина на содржина на паметен телефон
 • Квалитет на цената
 • Подобрено брзо полнење

Contras

 • Ноќни фотографии
 • Нешто вчитан софтвер
 • Екранот е добар, но може да биде и подобар

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.