Huawei P10, најдобриот паметен телефон на кинескиот производител до сега

Huawei P10

Huawei е еден од најголемите производители на мобилни уреди продадени ширум светот, заедно со Apple и Samsung, а денес покажа и некои од причините, во случај да не бевме доволно со него Huawei P9 или Huawei Мате 9, со официјална презентација на Huawei P10 и Huawei P10 Plus, можно е двата најдобри паметни телефони на кинескиот производител досега.

Извонреден дизајн на кој му е дадена уште поголема заобленост, огромна моќност што ја обезбедува комерцијален процесор и двојна камера што Leica повторно ги потпишува и без сомнение многу се плашиме дека ќе биде на висина на задачата. , вклучувајќи го и iPhone 7 или следниот Samsung Galaxy S8.

Дизајн

Huawei P10

Huawei веќе успеа да постигне најспектакуларен дизајн со P9, но успеа да му даде уште еден пресврт на завртката во овој P10, заокружување на сите рабови и агли уште малку, и прави да изгледа многу како ракоплесканиот iPhone, иако без да ја изгуби својата најоригинална суштина.

Со метална завршница, една од неговите најдобри карактеристики е тоа што можеме да го носиме во предниот џеб на кое било пантолонче без премногу проблем и е дека имајќи многу мали рамки, има совршена големина.

Карактеристики и спецификации на Huawei P10

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на Huawei P10;

 • Екран: 5,1 инчен екран со IPS панел и 2K резолуција со заштита од Gorilla Glass 5
 • Процесор: Кирин 960 окта-јадро 2,3 GHz
 • GPU: Мали G71
 • RAM меморија: 4 GB
 • складирање: 64 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Задна камера: Двоен сензор од 20 мегапиксели и 12 мегапиксели
 • Фронтална камера: 8 мегапикселен сензор
 • Батерија: 3.200 mAh
 • Система operativo: Андроид Нугат

Карактеристики и спецификации на Huawei P10 Plus

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на Huawei P10 Plus;

 • Екран: 5,5 инчен екран со IPS панел и 2K резолуција со заштита од Gorilla Glass 5
 • Процесор: Кирин 960 окта-јадро 2,3 GHz
 • GPU: Мали G71
 • RAM меморија: 4 GB
 • складирање: 64 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Задна камера: Двоен сензор од 20 мегапиксели и 12 мегапиксели
 • Фронтална камера: 8 мегапикселен сензор
 • Батерија: 3.750 mAh
 • Система operativo: Андроид Нугат

Двојната задна камера, потпишана повторно од Леика

Huawei P10

Со лансирањето на пазарот на Huawei P9, сите бевме изненадени од маневарот на кинескиот производител кој успеа да ја постави Leica на своја страна, кој ја завери камерата на тој терминал и ја обдари со голема важност. Huawei продолжува да смета на помошта на Leica за новите P10 и P10 Plus, враќајќи се за да добие извонредна камера, да, повторно ги има истите проблеми што ги имаше неговиот претходник.

И во Huawei P10 и во Huawei P10 Plus наоѓаме а двојна задна камера, во која првиот сензор е 20 мегапиксели, додека вториот или секундарниот е 12 мегапиксели. За да се подобри веќе забележливото корисничко искуство, вграден е ласерски фокус.

На предната страна наоѓаме камера која има сензор од 8 мегапиксели со f / 1.9. Оваа конфигурација ќе ни овозможи да снимаме двојно поголема светлина отколку во камерата од претходната генерација, постигнувајќи подобри фотографии.

Huawei веќе нема само предводник

Во претходните години Huawei му даваше особено значење на „нормалниот“ модел, да го наречеме на некој начин, во споредба со верзијата Plus. Сепак овој пат кинескиот производител сакаше да им даде иста важност на двете верзии, ставајќи јасно до знаење дека веќе нема само еден предводник на пазарот, туку има и два од кои корисниците можат да изберат.

Разликата помеѓу двете верзии е минимална и можеме да најдеме разлики само помеѓу екранот и батеријата, што во случајот на Плус ќе биде поголемо, нешто логично. За неколку дена сите ќе можеме да одлучиме, како со уредите од други производители, помеѓу верзија со поголем или помал екран, со практично идентични карактеристики, кој не звучи како оваа двојност на паметни телефони со слични карактеристики насочени кон различни кориснички групи ?

Huawei P10 и боите

Една од работите што најмногу го привлече вниманието на презентацискиот настан на новиот Huawei P10 е важноста што кинескиот производител му ја даде на широката разновидност на бои во кои можеме да го најдеме неговиот нов предводник. За неколку дена ќе можеме да го купиме овој терминал во златна, сива и црна, керамика бела, розова, зелена и сина.

Подолу можете да го видите белиот Huawei P10 што го имавме во наши раце ова попладне и тоа е единствениот што има сјајна и не мат финиш;

Huawei P10

Како aубопитност кинескиот производител потврди дека секоја од верзиите во боја ќе има сопствена тема во софтверот, нешто без сомнение највпечатливо.

Покрај тоа, Huawei исто така потврди дека новиот Huawei P10 ќе има на располагање огромен број додатоци на располагање, меѓу кои впечатливи се навлаките, кои не успеавме да ги допреме, но можеме да видиме преку официјалниот профил на кинескиот производител на Твитер.

Цена и достапност

Huawei P10 ќе излезе на пазарот од следниот месец и тоа ќе го стори со цена што започнува од 649 евра, што ќе биде она што ќе треба да го потрошиме за да ја добиеме верзијата со 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија. Huawei P10 Plus ќе започне по цена од 799 евра во верзијата со 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

Во моментов не ја знаеме цената на другите верзии на Huawei P10 и P10 Plus, но сигурно за неколку часа ќе имаме официјална потврда за цените.

Дали веќе размислувате да го набавите новиот Huawei P10?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или на некоја од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Еду Чавез dijo

  Најдоброто е Nokia 3310

 2.   Мајкл христијан dijo

  Само 4 GB RAM меморија плус.

 3.   Луизмис Бебе dijo

  Зошто сите мобилни телефони инсистираат на копирање на Apple?