Huawei P30, први впечатоци за новата врвна марка на марката

Предни детали

Huawei конечно го претстави својот нов асортиман за високи модели на настан во Париз. Висока класа предводена од Huawei P30, што е она што му дава име на ова семејство на телефони од кинеската марка. Презентација што ја имаме можеа да следат во живо и во кој го познаваме овој нов телефон на фирмата. Што можеме да очекуваме од тоа?

Веќе го имаме Huawei P30 во наши раце, затоа ќе ви ги кажеме нашите впечатоци за овој нов врвен бренд. Телефон со кој уште еднаш ги гледаме големите достигнувања што ги прави високата класа на Huawei на пазарот. Не пропуштајте ја оваа висока цена!

Целосни спецификации Можете да прочитате за овој нов телефон овде, во написот во кој ја собравме неговата презентација. Следно, ве оставаме со првите впечатоци што ни ги остави овој Huawei P30. Наскоро ќе ја подготвиме комплетната анализа на оваа висока опрема за вас.

Дизајн и материјали

Huawei P30 Pro

На прв поглед, веќе може да се види јасна разлика помеѓу овој Huawei P30 и моделот лансиран минатата година. Марката се одлучи за понизок степен, во форма на капка вода на екранот. Тоа е прилично дискретен изрез, кој не доминира премногу во предниот дизајн. За останатите, тој се одлучи да ги намали рамките колку што е можно, максимално искористувајќи го предниот дел на уредот. Повторно, брендот е посветен на користење на закривено стакло. Што овозможува многу поудобно користење на истиот.

Huawei P30 има 6,1-инчен OLED екран, со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели, со сооднос на екранот 19,5: 9, вообичаен во овие случаи со овој тип на изрез. Сензорот за отпечатоци е интегриран во екранот на уредот, како што веќе гледаме во многу модели од високиот опсег. На овој фронт наоѓаме единствена камера, каде што исто така имаме отклучување на лицето. Подоцна ќе ви кажеме повеќе за камерата.

Во задниот дел наоѓаме тројна задна камера на уредот, со комбинација на неколку леќи. За годинешните модели, Huawei воведе нови бои. Имаме класици како црна или бела, како и нови нијанси, кои се повикани да ги освојат потрошувачите. Така, корисниците ќе можат да ги изберат оние што најмногу ги сакаат. Телото на телефонот е редизајнирано во стакло, давајќи му врвен изглед во секое време.

Генерално, дизајнот е идентичен со P30 Pro.Само овој модел е нешто помал по големина, бидејќи Pro има 6,47-инчен екран, додека овој модел останува на 6,1 инчи. Но, во двата случаи имаме иста резолуција и ист панел OLED.

Процесор, RAM меморија, меморија и батерија

Како што се очекуваше, овој Huawei P30 го користи Кирин 980 кој е најмоќниот процесор што брендот го има на располагање денес. Процесор кој одлично ја користи вештачката интелигенција, со одредена единица за тоа. Интелигенција што се користи во телефонот воопшто, покрај камерите. Во овој случај, се користи единствена комбинација на RAM и меморија, 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Иако корисниците ќе имаат можност за проширување на наведениот простор за складирање. Значи, ако им треба повеќе, тоа нема да биде проблем.

За батеријата, наоѓаме и подобрувања од компанијата. Во случајот со овој Huawei P30, наоѓаме батерија со капацитет од 3.650 mAh. Willе има и брзо полнење на кинеската марка SuperCharge. Благодарение на тоа, можно е да се полнат 70% од батеријата за само 30 минути. Што несомнено ќе биде многу корисно за корисниците во сите видови на различни ситуации.

Во комбинација со процесорот, треба да се очекува дека батеријата ќе ни даде добра автономија. Иако е во овој опсег, Huawei обично добро го исполнува овој аспект. Понатаму, Мораме да додадеме дека веќе пристигнува со Android Pie со EMUI 9.1. Значи, самиот оперативен систем веќе има неколку функции кои помагаат за подобро управување со батеријата. Ниту, пак, треба да заборавиме дека имаме OLED панел, чија потрошувачка на енергија е помала. На кратко, елементи кои помагаат да се намали потрошувачката на телефонот во секое време.

Фотоапарати Huawei P30

Минатата година опсегот P20 беше голем напредок за фотографијата во овој опсег. Во 2019 година, брендот прави уште еден чекор во оваа насока во овој опсег. Huawei P30 користи тројна задна камера. Тие не се истите камери што ги наоѓаме во P30 Pro, иако тие воопшто имаат малку разлики. Некои камери кои несомнено ветуваат дека ќе можат да прават одлични фотографии. Како и во останатите паметни телефони на брендот, во нив имаме присуство на Вештачка интелигенција.

Ние наоѓаме комбинација од три сензори: 40 + 16 + 8 MP. На секој од сензорите е доделена одредена функција. Имаме главен сензор од 40 MP, со бленда f / 1.6 и RGB сензор редизајниран од марката, за да имаме поголема чувствителност на светлина. Секундарниот е еден од 16 MP со бленда f / 2.2 и третиот е еден од 8 MP со бленда f / 3.4. Моќна комбинација што ја разјаснува посветеноста на брендот кон фотографијата.

Додека на предната страна имаме еден сензор. Huawei направи употреба на камера од 32 MP со бленда f / 2.0 во истиот. Во овој сензор наоѓаме и отклучување на препознавање на лицето на уредот. Значи, можеме да ги користиме двата система со оваа висока цена.

За неколку недели се надеваме дека ќе ја подготвиме анализата на овој Huawei P30. За сега можеме да го сториме тоа со јасна идеја за тоа што ни остава овој висок опсег. Модел кој уште еднаш го покажува напредокот што овој сегмент го има во кинеската марка. Какви впечатоци ви остава телефонот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.