Huawei P40 Pro и P40 +, новиот high-end [директен] на Huawei

Ако сакате да ја следите презентацијата на новиот Huawei P40 Pro во живо со нас, само треба да ги држите очите ширум отворени и ќе ви кажеме сè што денес презентираат овие нови производи од висока класа од азиската компанија Како што обично е нормално во компанијата, со серијата P40 ќе ги откриеме новите достигнувања на фотоапаратот и моќта на терминалот што сигурно ќе биде позициониран на врвот на сите рангирања. Ова се новите Huawei P40 Pro и P40 Pro +, неговата цена, неговите карактеристики и сè што треба да знаете за терминалите.

Камерите како протагонисти

Toе најдеме суштински три различни модули за камера во зависност од изданието на Huawei P40 што го стекнуваме:

  • П40: RYYB 50MP сензор, f / 1.9 - UGA 16MP f / 2.2 - Телефото со 3х зум
  • P40Pro: RYYB 50MP сензор, f / 1.9 - UGA 40MP f / 1.8 - 8MP телефото со 5x зум и ToF
  • P40 Pro +: RYYB 50MP сензор, f / 1.9 - UGA 40MP f / 1.8 - 8MP телефото со 3х зум, 10x телефото и ToF

Huawei P40

Започнуваме со најмалото од семејството Серија P40, овој производ ни нуди процесор Кирин 990 и графичкиот процесор Mali-G76 на докажана моќ. Изненадени сме што тие избираат 8 GB RAM меморија, да, имаме некои дарежливи 128 GB простор за влез во моделот за влез. Ние ги истакнуваме гореспоменатите камери: Сензор (RYYB) 50 MP (1 / 1,28 ″) f / 1.9 - Ултра широк агол 16 MP f / 2.2, 17 mm - Телефото 8 MP (RYYB) f / 2.4 (3х зум) и OIS + AIS.

За предна камера имаме IR сензор и 32MP што ќе обезбеди многу добра дефиниција и квалитет на сликата. Што се однесува до батеријата, ќе најдеме 3.800 mAh, брзо полнење над 40W патентиран од Huawei и повеќе детали како што е читачот на отпечатоци на екранот, придружуван, како што веќе рековме, од неговиот скенер за лице.

Што се однесува до екранот, ќе уживаме во панел 6,1 OLED со резолуција FullHD + каде ќе најдеме стапка на освежување од 60Hz, нешто што нè изненади со оглед на моменталните трендови што ги презема пазарот во овој поглед. Продолживме со IP53 отпорност, минимална отпорност на прашина и прскања во споредба со неговите постари браќа кои го потврдуваат IP68. Многу амбиции во овој уред што еOnе се најде во продажба следниот 7 април за околу 799 евра во зависност од избраната продажна точка.

Huawei P40 Pro

На техничко ниво, наоѓаме неколку разлики помеѓу P40 Pro и P40, но мора да разгледаме некои суптилни детали. Првиот е дека екранот е поголем, расте до 6,58 ″ од неговиот OLED панел со FullHD + резолуција, но овој пат најдовме а Стапка на освежување од 90Hz тоа ќе ги воодушеви корисниците без сомнение. Потоа го повторуваме Kirin 990 и GPU Mali-G76 со 8 GB RAM меморија што точно одговара на сите три модели. Онаму каде што исто така растеме е во меморијата за складирање каде одиме во 256 GB меморија за влез, што не е лошо за корисникот.

Камерите напредуваат со уште еден сензор: RYYB сензор 50 MP, f / 1.9, (1 / 1,28 ″) - Ултра широк агол 40 MP, f / 1.8 - 8 MP телефото (RYYB) оптички зум од 5x - Длабочина и OIS + AIS. За водството што го имаме 32MP под истите услови, со IR сензор за скенер за лице што ќе ја зголеми безбедноста на уредот. Ова очигледно ќе биде придружено со сензорот за отпечатоци на екранот што азиската фирма го монтира веќе подолго време и нуди толку добри резултати. На ниво на отпорност, напредуваме на IP68 против вода без никакви проблеми.

Имаме батерија од 4.200 mAh со сертифицирано брзо полнење на Huawei за да можеме да го извлечеме максимумот од тоа. Во врска со поврзаноста, треба да се забележи дека имаме WiFi 6 Plus, NFC, Bluetooth, GPS, DualSIM и најспектакуларната 5G конекција во сите уреди. Јасно е дека Huawei прифаќа телекомуникациска технологија што е пионерска од многу аспекти. Сè уште немаме официјални цени или датуми на објавување, она што го имаме е можноста да избереме помеѓу четири бои: Сива, Бела за дишење, Црна и Златна, како и керамичка завршница што ќе биде ексклузивна за највисокиот модел на палетата.

Huawei P40 Pro +

Сега одиме на нај "врвниот" терминал и предодредено да бидеме лидер на паметниот телефон Андроид на пазарот. Главната разлика е во тоа што овој пат го имаме 12 GB меморија RAM меморија, да, ние го повторуваме Кирин 990 и графичкиот процесор Mali-G76 од претходните модели. Во врска со вкупното складирање, ние исто така се затвораме со 256GB и проширување на меморијата во сопственост на азиската компанија. Неколку повеќе разлики, а во однос на батеријата што ја имаме 4.200 mAh и брзо полнење исто отколку неговиот „помлад“ брат.

Камерата е главната точка на разликата: Сензор за RYYB 50 MP, f / 1.9 (1 / 1,28 ″) - ултра широк агол 40 MP, f / 1.8 - 8 MP MP телефото (RYYB) 3х оптички зум - 8 MP телефото 10x оптички зум - Длабочина и OIS + AIS. Ова ни ветува хибриден зум до 100x што нуди резултати во првите впечатоци над оние што ги нуди конкуренцијата. Во предната камера го повторуваме 32MP со сензор за препознавање на лице што ќе го придружува сензорот за отпечатоци на екранот, така што немаме многу новости во врска со ова. Исто така, изненадени сме што екранот е идентичен со оној на Huawei P40 Pro, нумерички, со својот панел 6,58 ″ OLED со FullHD + резолуција и брзина на освежување од 90Hz.

Разлики помеѓу P40, P40 Pro и P40 Pro +

Главните разлики лежат во камерата, секој ќе има по еден сензор повеќе, од 3 на P40 до 5 на P40 Pro +. Треба да се напомене дека P40 Pro + ќе биде вграден во керамика и ќе има само две основни бои, бела и црна, кои се ексклузивни, како и фактот дека има 12 GB RAM меморија што е за 4 GB повеќе од претходните модели споменати. Ние ќе ве информираме и наскоро ќе ви го донесеме прегледот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.