Huawei P40 Pro - Отклучување и први тестови

Доживеавме една од најчудесните презентации на Huawei во историјата, а тоа е дека theубопитниот момент што се живее поради сегашната пандемија нè натера да уживаме во презентацијата овој пат од нашите домови. Разговорите со тимот на Huawei и колегите-техничари се пропуштени. Како и да е, бидејќи азиската фирма не сака да пропуштите апсолутно ништо од сè што презентираа, тие успеаја да го добијат новиот Huawei P40 Pro во наши раце неколку минути по неговото претставување. Откријте го со нас unboxing-от на новиот high-end Huawei, P40 Pro, со сите свои карактеристики и што треба да знаете за неговите новини.

Пред сè, сакаме да го споменеме тоа Овој преглед го правиме уште еднаш во соработка со придружниците на Андроидис, затоа, ќе го видиме деб-боксот и првите впечатоци овде во Актуалидад Гаџет, но следната недела ќе можете да уживате во целосниот преглед со камери и тестови за изведба во Андроидис, и на нејзината веб-страница и на неговиот канал на YouTube. И без понатамошно разочарување, да одиме со деталите за овој Huawei P40 Pro.

Технички карактеристики

Како што можете да видите, на овој нов P40 Pro практично не му недостасува ништо, на техничко ниво на моќ се истакнува неговиот процесор Kirin 990 од самата азиска фирма е придружен со 8 GB RAM меморија и единицата за обработка на графики Мали Г76.

Бренд HUAWEI
Модел P40 Pro
Процесор Кирин 990
Екран 6.58 инчен OLED - 2640 x 1200 FullHD + на 90Hz
Задна фото-камера 50MP RYYB + Ултра широк агол 40MP + 8MP 5x Телефото + 3D ToF
Предна камера 32 MP + IR
RAM меморија 8 GB
складирање 256 GB со картичка за проширување
Читач на отпечатоци Да - На екранот
Batería 4.200 mAh со брзо полнење 40W USB-C - реверзибилно Qi полнење 15W
Платформа Андроид 10 - ЕМУИ 10.1
Поврзување и други WiFi 6 - BT 5.0 - 5G - NFC - GPS
тежина 203 грамови
Димензии X x 58.2 72.6 8.95 mm
цена 999 €

Од техничка гледна точка Исто така, мора да го потенцираме фактот дека имаме 5G телекомуникациска технологија, И тоа е дека во овој аспект Huawei е пионер, една од фирмите што распоредува ваков вид на поврзување низ целиот свет. Како што се очекуваше, ние исто така имаме најнова генерација WiFi 6, Bluetooth 5.0 и NFC конекција за да можеме да плаќаме со уредот или да го синхронизирате.

Камери: Пресвртна точка

Имаме прилично истакнат модул со четири сензори, кој прави разлика на ниво на дизајн, ова повторно зависи од вкусот на потрошувачот. Лично бев воодушевен од претходниот аранжман за камерата што не вклучуваше помалку сензори, но разбирам дека е потребно да се обновуваат од време на време во овој аспект за да се разликуваат новите модели од оние „постарите“. Првите резултати што ги добивме беа прекрасни, како што можете да видите на тестовите што ги оставаме подолу за малку да ја отвориме устата.

  • Сензор за 50MP f / 1.9 RYYB
  • 40MP f / 1.8 Ултра широк агол
  • Телефото од 8MP со зумирање од 5x
  • ToF 3D сензор

На ист начин имаме видео запис со спектакуларна стабилизација и прилично добра транзиција помеѓу камерите, и тоа е EMUI 10.1 ја прави апликацијата за камера прилично добро искуство што остави добар вкус во нашите усти на овие први тестови и сигурни сме дека тоа ќе ни даде многу добри резултати на последните тестови. Наоѓаме почетна обработка на сликите, мала разлика помеѓу ударот што го правиме и крајниот резултат и воопшто не знаеме дали е ова добро или лошо, особено преку вештачката интелигенција.

Мултимедија и други можности

Започнуваме со неговиот неверојатен екран од скоро 6,6 инчи OLED со сите HDR технологии што може да се замислат и дека како и секогаш во марката нуди оптимално прилагодување на бојата. Можеме да добиеме резолуција FullHD + со брзина на освежување од 90Hz И, всушност, тоа е еден од аспектите што најмногу ме изненади, екранот е исклучително добар и потрошувачката на видео е добра како и искуството при фотографирање. Всушност, би можел да кажам дека екранот е еден од аспектите што најмногу ми се допадна во врска со овој Huawei P40 Pro.

Батеријата на овој Huawei P40 Pro е 4.200 mAh и очигледно сè уште не сме биле во можност да го испитаме, иако сензациите се добри при првите контакти. Нуди брзо полнење од 40W придружено со реверзибилно безжично полнење до 27W, што е вистинско лудило, всушност сигурно ќе биде тешко да се најде безжичен полнач со компатибилност со Qi што испушта толку многу енергија. Секако, иако батеријата не е особено голема, Huawei има докажано искуство кога станува збор за одржување на својот век на траење.

Разлики помеѓу различни модели

Главните разлики лежат во камерата, секој ќе има по еден сензор повеќе, од 3 на P40 до 5 на P40 Pro +. Треба да се напомене дека P40 Pro + ќе биде вграден во керамика и ќе има само две основни бои, бела и црна, кои се ексклузивни, како и фактот дека има 12 GB RAM меморија што е за 4 GB повеќе од претходните модели споменати. Ние ќе ве информираме и наскоро ќе ви го донесеме прегледот.

Она што не треба да пропуштиме да го споменеме е тоа што ја имаме е можноста за избор помеѓу четири бои: сива, бела за дишење, црна и златна покрај керамичката завршница што ќе биде ексклузивна за највисокиот модел на гамата, Huawei P40 Pro + што се надеваме дека ќе го тестираме подоцна.

Како што рековме, се надеваме дека видеото што го води ова отклучување со првите впечатоци ќе ве задоволи и ве потсетуваме дека следната недела ќе можете да го видите целиот преглед следната недела на каналот Androidsis YouTube и исто така на неговата веб-страница, www.androidsis.com каде има многу тотарали и прегледи за производите со Android што се достапни на пазарот, Дали ќе го пропуштите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.