Huawei Watch GT 2: Новиот паметен часовник на марката е официјален

Huawei Watch GT 2

Во прилог на новиот Mate 30, Huawei нè напушти вчера со повеќе новости на својот настан за презентација. Кинеската марка официјално го претстави и својот нов паметен часовник. Станува збор за Huawei Watch GT 2, што е втора генерација на овој модел, по добрите резултати од минатата година од првиот. Продажбата на истиот надминува 10 милиони, како што соопшти компанијата вчера.

Овој нов часовник протече пред неколку дена. Значи, неговиот дизајн веќе беше нешто познато за нас, но сега конечно е официјално. Huawei Watch GT 2 е претставен како часовник со голем интерес, со добри спецификации, покрај тоа што пристигнува со одредени подобрувања во неговите функции.

Дизајнот на часовникот протече оваа недела. Тој се одлучи за елегантен, удобен дизајн, но кој совршено се спротивставува кога играте спорт. Наоѓаме метална шасија која е прилично тенка, што исто така го прави многу лесен часовник. За екранот, користено е заоблено 3Д стакло со закривени рабови, обезбедувајќи поудобна употреба.

Покрај тоа, овој Huawei Watch GT 2 пристигнува со доста содржани рамки. На десната страна на часовникот има две копчиња, кои имитираат круни на класичен часовник. Тие се лесни за употреба и ќе ни овозможат движење околу интерфејсот или пристап до некои функции на часовникот.

Спецификации Huawei Watch GT 2

Huawei Watch GT 2

Часовникот е лансиран во две големини на пазарот, едната има 46-милиметарско бирање, а другата со 42-милиметарско бирање. Иако ги имаме податоците за најголемиот модел во овој случај, 46мм. Овој Huawei Watch GT 2 пристигнува со екран со големина од 1,39 инчи. Тоа е екран направен со панел AMOLED и неговата резолуција е 454 x 454 пиксели.

Внатре во часовникот е чип Kirin A1. Тој е новиот процесор на производителот за уреди како што се носат. Всушност, веќе го видовме во FreeBuds 3 презентиран на ИФА овој месец. Процесорот се одликува со напредна единица за обработка на Bluetooth, друга единица за аудио обработка и се истакнува пред се по својата мала потрошувачка на енергија. На овој начин, часовникот ќе ни даде голема автономија.

Всушност, како што откри Хуавеи во својата презентација, Овој Huawei Watch GT 2 ќе ни даде автономија до две недели. Иако тоа делумно ќе зависи од употребата што ја правиме и нејзините функции. Ако сакаме постојано да го користиме мерењето на GPS, тоа ќе ни овозможи употреба до 30 часа, во моделот 46 mm, и 15 часа во другиот. Затоа, тоа ќе зависи од секој корисник и функциите што ги користат.

Капацитетот на складирање во часовникот исто така е проширен. Од сега, овој Huawei Watch GT 2 ни дава простор за складирање до 500 песни без никаков проблем. На овој начин, секогаш ќе ги имаме на располагање нашите омилени песни.

функции

Huawei Watch GT 2 е спортски часовник, така што имаме секакви функции за спорт. Има можност да препознае и измери 15 различни спортови, и затворен и надворешен. Спортовите што ги наоѓаме во него се: трчање, пешачење, искачување, планинско трчање, возење велосипед, пливање во отворена вода, триатлон, возење велосипед, пливање во базен, бесплатна обука, елиптична и машина за веслање.

Една од најголемите предности на тоа е што ќе можеме да го користиме во пливање, во сите видови води. Часовникот е сертифициран со IP68, што го прави водоотпорен. Оваа сертификација овозможува негово потопување до 50 метри, како што можеше да се види на неговата презентација, што го прави идеално да се користи додека се занимава со спорт. Continueе продолжи да ја мери нашата активност во секое време, како што се растојанието, брзината или отчукувањата на срцето.

Затоа, со овој Huawei Watch GT 2 можеме имаат прецизна контрола на нашата активност во секое време. Меѓу неговите функции се мерење на отчукувањата на срцето, преземени чекори, поминато растојание, потрошени калории, покрај мерењето на нивото на стрес кај корисниците. Покрај неговите спортски функции, часовникот ни дава и многу други. Бидејќи можеме да добиваме известувања во него, да примаме повици, да слушаме музика во секое време, така што ќе можеме да го користиме во секакви ситуации без никаков проблем.

Цена и лансирање

Huawei Watch GT 2

Во своето претставување, компанијата потврди дека овој Huawei Watch GT 2 ќе го посети лансирање во Шпанија и Европа во текот на целиот октомври. Во моментов нема одреден датум во октомври за ова лансирање, но сигурно наскоро ќе има повеќе новости во врска со ова.

Она што е официјално се цените на двете верзии на часовникот. За моделот со дијаметар од 42 мм ќе треба да платиме 229 евра. Ако оној што го сакаме е 46 мм, тогаш цената е 249 евра во овој случај. Брендот ги лансира во разни бои, покрај сите видови ремени, така што имаме голем избор на ова поле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.